پیشنهاد نواز شریف برای نخست وزیری پاکستان

  • انتشار: ۷ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 27386

پس از رد صلاحیت نواز شریف نخست وزیر پاکستان در دادگاه عالی این کشور به دلیل فساد و استعفای نواز شریف، وی برادرش شهباز شریف را برای سمت نخست وزیری پیشنهاد داد.

پس از رد صلاحیت «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان در دادگاه عالی این کشور به دلیل دست داشتن خانواده وی در فساد اقتصادی، شریف طی نشست فوق العاده با اعضای حزب «ن. مسلم لیگ» حزب حاکم بر این کشور، از آنان خواست تا برادرش «شهباز شریف» سروزیر حال حاضر ایالت «پنجاب» پاکستان را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب کنند.

اعضای حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف نیز پس از رد صلاحیت شریف، طی جلسه ای فوق العاده این درخواست وی را مطرح کردند.

اما به گفته رسانه ها قبل از معرفی شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان، حزب مسلم لیگ بر گزینه های متعددی برای تعیین نخست وزیر موقت پاکستان به مدت ۴۵ روز، می اندیشد.

در میان گزینه های موجود نام «ایاز صادق» رئیس مجلس، «مرتضی جاوید عباسی» معاون رئیس مجلس و «شاهد خاقان عباسی» وزیر نفت پاکستان به چشم می خورد.

به گفته رسانه ها، شاهد خاقان عباسی قوی ترین گزینه برای نخست وزیری موقت پاکستان به مدت ۴۵ روز است اما باز هم تصمیم نهایی در این مورد در جلسه پارلمانی حزب مسلم لیگ صورت می پذیرد.

لازم به ذکر است که دادگاه عالی پاکستان روز جمعه گذشته با صدور حکمی نواز شریف نخست وزیر پاکستان را فاقد صلاحیت تصدی سمت خود دانست. به گفته دادگاه عالی پاکستان این حکم به دلیل دست داشتن خانواده نواز شریف در پرونده های مختلف فساد مالی  و ثروت اندوخته آنها که به گفته این دادگاه به صورت نامشروع اندوخته شده صادر شده است.