پیام محمد محقق به مناسبت عید فطر/ انتقاد شدید از سران حکومت

  • انتشار: ۴ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 24886

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی در پیامی به مناسبت عید فطر ضمن انتقاد از اشرف غنی رئیس جمهور، گفته است انحصار قدرت در دستان افراد اصلی نظام، افغانستان را به سوی فروپاشی نزدیک می‌کند.

آقای محقق در پیام خود به مناسبت عید فطر گفته است که مقامات بلند پایه وسیاست گذاران اصلى نظام با عملکرد حساب نشده اشان پروسه انهدام نظام نوپاى اسلامى مردم سالار کشور را، که از سوى دشمنان خارجى ما طراحى و می خواهند به  دست افراطیون، تطبیق گرد، تسریع می کنند.

آقای محقق در قسمتی از پیامش گفته است “تمرکز قدرت وصلاحیت اجرایى نظام در دست یک حلقه انحصارگر و دو سه ابر وزیران حریص انحصار قدرت وسلب صلاحیت دیگر وزراء علاوه بر فساد متمرکز به حدى در اجراءات تأثیر منفى گذاشته که در شش ماه اول سال مالى جارى میزان مصرف بودجه به حد اقل اندازه متوقعه هم نرسیده است.”

معاون دوم ریاست اجرایی در پیامش گفته است؛ هراز گاهى که  یک ولسوالى سقوط می کند یا در آستانه سقوط قرار می گیرد یا ولایتى در محاصره ودر آستانه سقوط قرار می گیرد و یا تلفات نیروهاى دفاعى وامنیتى به اوج خود می رسد، براى حلقه انحصار قدرت، زیاد مفهوم نمی شود ولى براى شان تصفیه حسابهاى داخلى وجناحى مهمتر است که چطور وزارتخانه اى یا ریاستى را تصاحب کنند وجناح هایى را که خودى حساب نمی شود به حاشیه برانند.

آقای محقق  روز گذشته در مصاحبه با تلویزیون آریانا نیز گفته بود که وی از شش ماه به این طرف با رییس جمهور غنی ملاقات نداشته و ادامه انحصار طلبی، هم‌پاشی نظام و کشور را به دنبال خواهد داشت.

او ضمن اشاره به اینکه اختلاف روی تطبیق توافقنامه حکومت وحدت ملی هنوز میان ارگ و ریاست اجرایی حل نشده، افزوده که رییس جمهور غنی گرایش بیشتر به تصاحب قدرت دارد، ما بخاطر جلوگیری افغانستان به سوی بحران، سکوت اختیار کرده ایم.

اختلاف میان سران حکومت وحدت ملی همواره انتقادهای زیای را به دنبال داشته، زیرا برخی از کارشناسان گفته اند، یکی از عوامل افزایش ناامنی در کشور به همین موضوع بر می گردد.

ریاست جمهوری هنوز در این باره واکنش نشان نداده، اما اختلاف میان سران حکومت وحدت ملی بارها نگرانی های زیادی را در کشور به دنبال داشته است.

حکومت وحدت ملی، پس از جنجالهای انتخابات ریاست جمهوری گذشته شکل گرفت که بر اساس آن قدرت میان تیم‌های اشرف غنی و عبدالله عبدالله به صورت مساوی تقسیم شد.