پولیس ایران شلیک بر موتر پناه‌جویان افغان را تأیید می‌کند

  • انتشار: ۱۷ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 87394

به نقل از طلوع نیوز، وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که در هنگام این رویداد سیزده پناه‌جوی افغان در این موتر بودند که سه تن آنان جان باختند و چهار تن دیگر شان زخمی شده‌اند.

پولیس ایران می‌گوید که آنان کاروانی از “قاچاقبران انسان و مواد مخدر” را دنبال می‌کردند و دو موتر هشدار توقف آنان را نادیده گرفتند و فرار کردند.

به گفتۀ پولیس ایران، با شلیک‌های هوایی این موتر توقف نکرد و آنان تایر این موتر را نشانه گرفتند و پس از ترکیدن تایر این موتر بر موانع کنار جاده برخورد و آتش گرفت.

اما، وزارت خارجۀ افغانستان این رویداد را برخاسته از یک رویداد ترافیکی گفته‌است.

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران بیان داشت: «این موضوع میان وزارت‌های خارجه هردو کشور پی‌گیری می‌شود و همه در این جریان متأسف و متأثر هستند».

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نیز از آغاز بررسی‌ها دربارۀ چگونگی این رویداد خبر می‌دهد.

ذبیح‌الله فرهنگ، مسؤول رسانه‌های کمیسیون مستقل حقوق‌‌بشر افغانستان بیان داشت: «همکاران ما در این رابطه بررسی‌های شان را آغاز کرده‌اند و امیدوارهستیم که در مورد قربانیان حادثه و تشخیص هویت عاملان قضیه بتوانیم که گزارش تهیه کنیم».

نگرانی‌ها از چگونگی روشن نشدن آتش گرفتن موتر پناه‌جویان افغان در یزد ایران در حالی بالا گرفته‌ که وزارت خارجه افغانستان گفته‌است که ایران سندهای افغانستان را در بارۀ شکنجه، بد رفتاری و به دریا انداختن پناه‌جویان افغان را از سوی مرز بانان ایرانی نپذیرفته‌است.