پولیتیکو: ترامپ در سخنرانی اش در سازمان ملل چه اهدافی را دنبال می کند؟

  • انتشار: ۲ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 48077
دونالد ترامپ

در حالی قرار است که مقام ها و رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند، در این میان به احتمال زیاد سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا جنجال خواهد بود.

پولیتیکو نوشته است، این هفته حضور و سخنرانی روسای جمهوری و مقامات بلندپایه کشورهای مختلف در مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه رسانه‌های جهان خواهد بود و در این میان به احتمال زیاد سخنان دونالد ترامپ بسیار جنجال‌آفرین است. ترامپ تلاش خواهد کرد از فرصت استفاده کرده و ایران را محکوم کند، اما هم پیمان‌های آمریکا به او خواهند گفت، مشکل اصلی خود اوست.

این احتمال کامل وجود دارد که تعداد زیادی از هم پیمان‌های آمریکا، سیاست‌های ترامپ در ماه‌های اخیر را یک تهدید برای جهان توصیف کنند و اگر چنین شود نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل که هدف آن افزایش همگرایی بین رهبران جهان است به نشستی پرحاشیه و جنجالی تبدیل خواهد شد.

ایلان برمن، معاون رئیس شورای سیاست خارجی آمریکا می‌گوید: «تصور نمی‌کنم گفت‌وگوهای دلپذیری در نشست امسال سازمان ملل صورت گیرد. این نشست بزرگ‌ترین پلت‌فرمی است که ترامپ تا کنون در اختیار داشته تا اعلام کند سیاست آمریکا در قبال ایران غیر قابل مذاکره است و هر کشوری که از آن پیروی نکند مجازات خواهد شد. اما مخالفان سیاست‌های ترامپ از جمله هم پیمانان آمریکا نیز از این فرصت استفاده می‌کنند تا موضع خود را اعلام کرده و علیه آنچه ترامپ انجام داده همگرایی به وجود آورند.»

سخنان ترامپ علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل ریسک‌های سیاسی و فواید بالقوه خواهد داشت. سخنرانی او سبب رضایت جمهوری‌خواهان، رژیم اسرائیل و چند کشور عربی هم‌پیمان آمریکا در منطقه خاورمیانه خواهد شد، اما واکنش گسترده‌تر را مخالفان استراتژیک آمریکا در قبال ایران نشان خواهد داد؛ اینکه ترامپ تا چه حد در صحنه جهانی منزوی است، به ویژه پس از خروج یکجانبه از پیمان هسته‌ای ایران.