پوتین: هیچ کس نمی تواند به ایران دستور دهد که نیروهایش را از سوریه خارج کند یا نه

  • انتشار: ۱۳ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31484

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه می‌گوید ایران باید خود تصمیم بگیرد که نیروهایش را از سوریه خارج کند یا نه، و هیچ کسی نمی‌تواند به آنها دستور بدهد.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، اظهارات ولادیمیر پوتین روز گذشته (چهارشنبه) در پاسخ به این سئوال عنوان شد که آیا روسیه می‌تواند به عربستان تضمین بدهد که ایران با پایان جنگ سوریه، نیروهایش را از این کشور خارج می‌کند یا نه.

رییس‌جمهوری روسیه در پاسخ گفت: «ما حق نداریم برای کشورهای دیگر یک مسیر را مشخص کنیم و بگوییم که باید این راه را بروید یا نه. این حق مسلم مردم کشورهاست و در رابطه با ایران نیز کاملا صدق می‌کند. ما همیشه به حق حاکمیت ملی کشورها و انتخاب سیاست خارجی و داخلی آنها احترام گذاشته‌ایم».

آقای پوتین در ادامه افزود: «ایران کشور همسایه و از شرکای دیرباز ماست و ما برای این مسئله ارزش قائلیم و به منافع ملی ایران با احترام نگاه می‌کنیم. اگرچه روسیه، ترکیه و عربستان سعودی هم منافع ملی خودشان را دارند. ما همه این مسائل را در نظر داریم. در عین حال نسبت به نگرانی‌های دوجانبه همه طرف‌ها هم آگاهی داریم».

جنگ سوریه از عوامل اصلی اختلاف میان ایران و عربستان است که رقبای منطقه‌ای به شمار می‌روند. در حالی که ریاض از شورشیان حمایت کرده است، تهران در کنار روسیه راه حمایت از بشار اسد را پیش گرفته است.

در این حال پیروزی‌های بشار اسد و متحدان وی در ماه‌های اخیر شرایط را تا حد زیادی به سود وی تغییر داده تا جایی که وزیر دفاع اسرائیل عنوان کرده که بشار اسد پیروز شده است.

گزارش اینترفکس حکایت از آن دارد که سخنان روز چهارشنبه ولادیمیر پوتین درباره ایران تنها به مسئله سوریه معطوف نبوده، بلکه وی به توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی هم پرداخته و تاکید کرده که از این توافق حمایت می‌کند.