پروژه «استارلینک»؛ ماهواره «اسپیس ایکس» امروز به فضا پرتاب خواهد شد!

  • انتشار: ۲ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 62349

شرکت فضایی خصوصی اسپیس‌ایکس پس از عدم موفقیت در پرتاب ماهواره‌های انترنتی «استارلینک» در هفته گذشته و به تعویق افتادن آن، قرار است امروز مجددا این ماهواره را به فضا پرتاب کند.

به نقل از تک‌تایمز، شرکت اسپیس‌ ایکس (SpaceX) به دنبال ارسال اولین مجموعه از ماهواره‌های اینترنتی استارلینک (Starlink) طی این هفته و پس از شکست در انجام این کار در تاریخ ۱۵ مه است.

طی این عملیات ۶۰ ماهواره سوار بر یک موشک “فالکون ۹” امروز (پنجشنبه ۲۳ می) از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب خواهند شد.

قرار بود این ماهواره‌ها چهارشنبه گذشته در مدار قرار گیرند اما با توجه به وزش شدید باد در سایت پرتاب لغو شد و به تعویق افتاد.

اسپیس‌ ایکس از شب گذشته در حال انجام آزمایش‌های اضافی، به‌روزرسانی نرم افزار ماهواره‌ها و بررسی چند باره همه چیز است.

طرفداران عملیات‌های فضایی می‌توانند پخش مستقیم پرتاب استارلینک را از به صورت زنده از طریق ویب سایت اسپیس‌ ایکس و پیج رسمی این شرکت در یوتیوب مشاهده نمایند.

ماهواره‌های استارلینک بخشی از برنامه اسپیس‌ایکس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند.

این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵، با درخواست «ایلان ماسک» مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال مبنی بر اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی آغاز شد.

وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را به عنوان یک سیستم پهنای باند ارزان قیمت که می‌تواند دسترسی به انترنت را در سراسر جهان فراهم کند به ثبت رساند.

ماسک باید حداقل ۴۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار دهد تا بتواند حداقل پوشش انترنت را ایجاد کند و برای پوشش متوسط جهانی باید حداقل ۸۰۰ ماهواره به فضا بفرستد.

به گفته اسپیس‌ ایکس، صورت فلکی متشکل از ماهواره‌های استارلینک می‌تواند در آینده به طور چشمگیری رشد کند و به تعداد ۱۲ هزار ماهواره برسد.

پرتا امروز، دومین پرتاب برنامه استارلینک به مدار خواهد بود. این شرکت در سال ۲۰۱۸ نمونه اولیه ماهواره‌های خود را به نام “Tintin A” و “Tintin B” به فضا ارسال کرد.

این دو ماهواره به عنوان محموله ثانویه ارسال شدند در حالی که ماهواره راداری تصویربرداری زمین با نام “Paz” محموله اصلی “فالکون ۹” در آن پرواز بود.

ماسک گفت که این ۶۰ ماهواره قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را در مدار ندارند.

این کارآفرین میلیاردر اشاره کرد که فناوری موجود در برنامه ماهواره‌ای استارلینک جدید است، بنابراین احتمال این هست که برخی از آنها کار نکند.

حتی احتمال اندکی وجود دارد که هیچکدام از این ماهواره‌ها کار نکنند!

طبق گفته ماسک، اسپیس‌ایکس باید ۶ مأموریت دیگر استارلینک را انجام دهد تا قادر به ارائه پوشش انترنت مناسب برای برخی از نقاط جهان باشد. این کمپنی به ۱۲ مأموریت دیگر هم نیاز دارد تا بتواند پوشش بیشتری داشته باشد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، پرتاب امروز می‌تواند اسپیس‌ایکس را در مسابقه برای ارسال ماهواره‌های اینترنتی پیش بیاندازد.

رقبای اصلی این شرکت، کمپنی های «آمازون» و «وان‌ ویب» (OneWeb) هستند.

در واقع وان‌ وبب در ماه فبروری چندین ماهواره انترنتی را از گویان فرانسه ارسال کرده است.

به نوشته ایسنا، کمپنی های دیگری همچون «لئوسِت اینترپرایزز» (LeoSat Enterprises) و «تلِسِت» (Telesat) نیز در حال کار بر روی شبکه‌های داده جدید هستند که از هزاران ماهواره کوچک در مدار زیرین زمین استفاده خواهند کرد.