پرونده دانشگاه یومف سوئیس در افغانستان به دادستانی ارسال می شود

  • انتشار: ۲۷ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 17058

فیصل امین سخنگوی وزارت تحصیلات عالی می گوید که پرونده دانشگاه یومف سوئیس – شاخه افغانستان، در کابل به علت تخلف به دادستانی کل فرستاده شد.

فیصل امین می گوید: فعالیت این دانشگاه غیرقانونی است و در صورت نادیده انگاشتن نامه رسمی وزارت تحصیلات عالی، از طریق نهادهای امنیتی با آن برخورد خواهد شد.

برخی رسانه ها به نقل از سیدباقر کاظمی به عنوان سخنگوی دانشگاه یومف سوئیس – شاخه افغانستان، نوشتند: در هیچ جای قانون تحصیلات عالی این صراحت وجود ندارد که لغو مجوز دانشگاه از اختیارات کمیسیون «ایجاد» است و این دانشگاه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

وی افزود که تاکنون نامه ای برای متوقف کردن کار این دانشگاه از وزارت تحصیلات دریافت نکرده و این وزارت مطابق قانون نیز نمی تواند مانع فعالیت این نهاد شود و مجوز آن را باطل کند.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در واکنش به این اظهارات گفت: پرونده این دانشگاه به ریاست جمهوری و دادستانی کل برای بررسی ارسال شده است.

فیصل امین افزود: این افراد از نظر وزارت آموزش عالی رسمیت نخواهند داشت و در این وزارتخانه تنها شخصی به نام جاوید سنگدل رئیس و انتقال دهنده این دانشگاه معرفی شده است که این فرد نیز باید در مقابل تخطی های صورت گرفته پاسخگو باشد.

فیصل پیش از این نیز گفته بود که این دانشگاه 3 سال پیش در کابل آغاز به کار کرد و مدعی شده بود که مدارک این دانشگاه مورد تائید دانشگاه یومف سوئیس است، اما وزارت امور خارجه افغانستان با استناد به گزارش سفارت این کشور در «برن» این ادعا را رد کرده و اعلام کرد که مدارک دانشگاه یومف سوئیس – شاخه افغانستان در آن کشور قابل پذیرش نیست.

پیش از این نیز وزیر تحصیلات عالی کشور فعالیت این دانشگاه را غیر قانونی خوانده بود و اعلام کرده بود بعد از این فعالیت دانشگاه شاخه یومف سوئیس در افغانستان از درجه اعتبار ساقط است.