پرونده اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی به محکمه سپرده شد

  • انتشار: ۲۳ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 61138

پرونده اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی از سوی دادگستری به محکمه سپرده شد.

جمشید رسولی، سخنگوی اداره لوی سارنوالی، به ۸صبح گفت که پرونده اعضای سابق کمیسیون‌های انتخاباتی، برای طی مراحل قانونی، روز دوشنبه، بیست‌وسوم ثور به محکمه فرستاده شده است.

پیش از این اداره دادگستری پرونده کمیشنران پیشین را در اول ماه جاری به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری فرستاده بود. اما جمشید رسولی می‌گوید که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری این پرونده را دوباره به دادگستری مسترد کرده و گفته است که بررسی جرایم انتخاباتی در حوزه کاری این مرکز قرار ندارد.

پرونده‌ای که پیش از این به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری فرستاده شده بود، مربوط به حوزه انتخابات پارلمانی ولایت کنر می‌شد. در این پرونده، هفت کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، سه کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی، رییس پیشین دبیرخانه و رییس تکنولوژی معلوماتی کمیسیون مستقل انتخابات به ارتکاب جرایم انتخاباتی متهم شناخته شده‌ بودند.

اما پرونده‌ای که روز دوشنبه به محکمه سپرده شده است، مربوط به حوزه انتخاباتی کنر و بدخشان می‌شود. جمشید رسولی می‌گوید که در پرونده جرایم انتخاباتی مربوط به حوزه بدخشان ۱۴ نفر به شمول کمیشنران سابق و رییسان دبیرخانه کمیسیون‌های انتخاباتی متهم شناخته شده‌اند. اتهام این افراد، سوء استفاده از صلاحیت وظفیه‌ای، جعل و تزویر اسناد و کم و زیاد کردن آرای نامزدان است.

بر اساس معلومات اداره دادگستری در پیوند به پرونده کمیشنران کمیسیون‌های انتخابات افزون بر مدارک و اسنادی که از طریق نهادهای امنیتی و کشفی به لوی‌سارنوالی رسیده بود، بیش از ۷۰ شکایت از سوی مردم در مرکز و ولایت‌ها نیز ثبت شده است.

کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی پس از آن از سمت‌های‌شان برکنار و به دادگستری معرفی شدند که رییس جمهور غنی در ۲۳ دلو سال گذشته طرح تعدیل قانون انتخابات را توشیح کرد.