پرده کعبه تعویض شد /عکس

  • انتشار: ۲۸ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 117018

ریاست امور مسجدالحرام و مسجد النبی (ص) اعلام کرد که پرده کعبه طبق سنت هر ساله تعویض شده است.

پرده کعبه یکی از مهمترین نمادها و مظاهر احترام و تکریم بیت الله الحرام است و تاریخ مسلمانان با پوشش کعبه و ساخت آن توسط بزرگترین هنرمندان جهان اسلام پیوند خورده است. 

پرده کعبه هر سال در موسم حج تمتع و صبح روز عرفه در نهم ذی الحجه با حضور مقام های ارشد سعودی تعویض و پوشش جدید جایگزین آن می شود. 

شرکت کنندگان در فرایند جایگزینی پرده کعبه، حدود ۱۶۰ نفر هستند که با استفاده از پله برقی قطعات پوشش جدید را به ترتیب و پشت سر هم بر روی چهار جبهه کعبه نصب می کنند. 

بر روی چهار طرف پرده جدید عباراتی مربوط به  سال ساخت و سپس ۴ عبارت صمدیه  (بگویید ، او خداست، یک خدا، پناهگاه جاوید) و ۱۱ عبارت به شکل چراغ هایی از آیات قرآنی نوشته است.

ارتفاع این پرده ۱۴متر و از ۱۶ قطعه به شکل مربع درست شده است. در نوار اطراف آن آیات قرآنی، هر کدام داخل مربعی به صورت جدا نوشته شده و در فواصل مشخص و به صورت جدا کلمات «یا حی یا قیوم»، « یا رحمن یا رحیم» و «الحمد الله رب العالمین» بر روی آن نقش بسته است.

بر اساس این گزارش، پوشش جدید کعبه منقش به آیات الهی با استفاده از نخ های طلا و نقره است.
کعبه سالی دو بار شسته می شود، نخستین بار در ماه شعبان و دومین مرتبه در ماه ذی الحجه. برای شست و شوی آن از آب زمزم، عود و گلاب استفاده می شود. کف و چهار دیوارها را از درون تا ارتفاع یک و نیم متر شسته، خشک کرده و سپس با عود گرانبها معطر می کنند.
مناسک حج تمتع امسال برای دومین سال پیاپی تحت تاثیر و در میان تدابیر شدید برای پیشگیری از همه گیری ویروس کرونا با آیین طواف حجاج به دور کعبه از روز شنبه آغاز شده است. 

آیین حج تمتع در حالی برای دومین سال پیاپی تحت تاثیر ویروس کرونا بدون حضور حجاج خارجی آغاز شده است که مقام های عربستان تنها به آن دسته از شهروندان سعودی اجازه شرکت  را داده اند که هر دو مرحله واکسن علیه کووید ۱۹ را زده اند.

وحشت از همه گیری ویروس کرونا سبب شد سعودی ها در حج تمتع سال گذشته نیز از پذیرش حجاج دیگر کشورها خودداری کنند و به طور محدود تنها به اهالی بومی اجازه داده شد که آیین های حج را در پنج روز انجام دهند. 


سعودی ها امسال نیز با تکرار تجربه حج تمتع سال گذشته، به ۶۰ هزار نفر از شهروندانی که علیه کرونا واکسینه شده اند اجازه شرکت در مناسک حج را دادند. 

این آمار اگرچه بیشتر از سال گذشته است اما بسیار کمتر از شمار شرکت کنندگان در مناسک حج تمتع در سال های پیش از همه گیری ویروس کرونا است، در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۲.۵ میلیون مسلمان از سراسر جهان در حج تمتع شرکت کردند.

بر اساس اعلام وزارت حج عربستان، مناسک حج ۲۰۲۱ از روز شنبه با ورود حجاج به مکه و طواف کعبه آغاز شده است و از روز یکشنبه زائران وارد عرفات می شوند و در روز سه شنبه خود را برای مهمترین آیین حج یعنی عید قربان آماده می کنند.

در اوایل این ماه (ژوئیه)، وزارت حج عربستان سعودی اعلام کرد که با توجه به بیماری همه گیر کووید ۱۹ و انواع جدید آن بالاترین سطح اقدام های احتیاطی بهداشتی را دنبال می کند.

این وزارتخانه گفت که سن زائران باید بین ۱۸ تا ۶۵ سال باشد و متقاضیان انجام مراسم سالانه نباید بیماری مزمن داشته باشند.
بر اساس سامانه ممیز الکترونیکی، شرکت کنندگان از میان ۵۵۸ هزار متقاضی حج تمتع انتخاب شدند.

به نوشته ایرنا، این تدابیر از ترس اینکه مناسک حج با مشارکت میلیون ها زائر و حاجی به منبع اصلی انتقال ویروس کرونا تبدیل شود به اجرا درآمده است به ویژه اینکه شمار ابتلاها در مناطق مختلف جهان رو به افزایش نهاده است.

روسیه جشنواره فیلم اسکار را تحریم کرد

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟