پایان چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری/ تیفا: اشتراک مردم در روند انتخابات کم‌رنگ بود

  • انتشار: ۶ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69566

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) می‌گوید که اشتراک مردم در سراسر کشور در انتخابات ریاست جمهوری کم‌رنگ بوده است.

تیفا با نشر یک اعلامیه گفته است که لیست رای‌دهندگان با چالش‌های فراوانی از آغاز تا پایان مواجه بوده و دستگاه‌های بایومتریک در ۸ ولایت نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده‌اند؛ تعدادی از دستگاه‌ها چارچ تمام نموده و پاوربانک‌ها نیز کار نداده، در ۱۰۹ محل رای‌دهی، دستگاه‌های بایومتریک در محلات زنانه، لیست محلات مردانه و بالعکس را پرینت می‌دادند و همچنین در ۷۳ محل رای‌دهی دستگاه‌های بایومتریک پس از ساعت ۱۱ تا ۱۲ از کار افتاده و یا کار ابزار بایومتریک کند و آهسته گردیده بود، دستگاه‌های اضافی نیز پاسخگوی تمام محلات نبوده است.

تیفا افزود که در ۲۴ درصد محلات رای‌دهی نظارت شده، کارمندان انتخاباتی آشنایی کامل با کار دستگاه‌های بایمتریک نداشته و نیز افراد زیرسن در ۱۸ درصد محلات رای‌دهی در ولایاتی همچون جوزجان، خوست، پکتیا، غور، فراه، نیمروز و زابل به عنوان کارمند محل رای‌دهی استخدام گردیده بودند.

به گزارش تیفا، در تعدادی از مراکز رأی‌دهی اوراق رأی‌دهی متناسب به لیست رأی‌دهندگان همان مرکز ارسال نگردیده و در مرکز کمرک، ولسوالی مالستان ولایت غزنی تعداد ثبت‌نام شدگان ۳ هزار تن است، اما تنها ۲۰۰ ورق رأی‌دهی ارسال گردیده است.

این نهاد نظارتی تصریح کرده است که در تعدادی از محلات رای‌دهی زنانه نیز گرفتن عکس اجباری نبوده و پروسه را بدون گرفتن عکس رای‌دهنده زن پیش می‌بردند. در تعدادی از محلات هم خانم‌ها از عکس گرفتن خودداری نموده و بدون استعمال رأی خویش محل را ترک کردند.

تیفا تاکید کرده که در تعدادی از ولایات به شمول کابل، غزنی، غور و سرپل، رنگ انگشت رای‌دهندگان پاک می‌شده و در مرکز ولایت میدان وردک(میدان شهر) وضعیت امنیتی بسیار وخیم شده و راکت‌های بسیاری پرتاب شده که به صورت کامل روند رای‌دهی را با چالش مواجه ساخته است.

این در حالی است که ساعت ۵ بعد از ظهر، رییس کمیسیون مستقل انتخابات رسما پایان چهارمین انتخابات ریاست جمهوری کشور را اعلام کرد.