پاکستان ناامید از آمریکا

  • انتشار: ۱۰ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 25196

پاکستان، نا امید از وعده های انتخابات ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا درخصوص تلاش وی برای حل مسئله کشمیر، از سکوت واشنگتن در قبال این مسئله حیاتی و حیثیتی برای اسلام آباد انتقاد کرد.

محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان روز گذشته با حضور در وزارت امور خارجه این کشور، نشستی با موضوع مرور سیاست خارجی دولت این کشور داشت و در آن جلسه ضمن اشاره به بیانیه مشترک واشنگتن و دهلی نو در خصوص سفر اخیر نخست وزیر هند به آمریکا، از این که در این بیانیه هیچ اشاره و توجهی به مسئله کشمیر و رنج مردم مسلمان این منطقه نشده است، ابراز تاسف و ناامیدی کرد.

در این جلسه، ‘سرتاج عزیز’ مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجه، ‘اسحاق دار’ وزیر مالیه، خانم ‘تهمینه جنجوعا’ قائم مقام وزارت امور خارجه و شماری از مقامات ارشد وزارت امور خارجه و مسئولان حوزه های امنیتی و اطلاعاتی حضور داشتند.

مقامات حاضر در این نشست نواز شریف را از تازه ترین دستاوردهای مهم پاکستان در زمینه سیاست خارجه با توجه به چشم انداز دولت نواز شریف، مطلع کردند.

دفتر نخست وزیری پاکستان با صدور بیانیه ای در خصوص جلسه روز گذشته نخست وزیر با مقامات وزارت امور خارجه، در بیانیه ای اعلام کرد: نواز شریف در این جلسه نسبت به سطح فعلی همکاری های راهبردی پاکستان و چین و تداوم مناسبات دو کشور در زمینه احداث طرح های راهروی مشترک اقتصادی پاکستان-چین، احیای گفت وگوهای راهبردی با آمریکا، برخورداری از روابط محکم با روسیه و بهبود چشمگیر تعاملات پاکستان با کشورهای حوزه آسیای مرکزی پس از عضویت دائم پاکستان در سازمان همکاری شانگهای، ابراز رضایت کرد.

نواز شریف گفت: این دستاوردها در نتیجه موفقیت های قابل توجه پاکستان در مبارزه با تروریسم و موفقیت در انجام اصلاحات اقتصادی به دست آمده است.

وی همچنین با ابراز تاسف از مواضع اعلام شده از سوی آمریکا و هند در قبال مسئله کشمیر، سکوت ترامپ و نارندرا مودی در قبال جنایات علیه مردم کشمیر را محکوم کرد.

نخست وزیر پاکستان با تاکید بر اهمیت برقراری صلح و ثبات در منطقه گفت: پاکستان به ادامه مشارکت مداوم خود با آمریکا ادامه می دهد.

وی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان خواست تا ابتکارات جدیدی را در زمینه روابط با افغانستان و همچنین ایجاد ارتباطات اقتصادی و تجاری در راستای توسعه کشور تدوین و اجرا کنند.

وی با استقبال از نقش چین برای کمک به بهبود روابط میان پاکستان و افغانستان گفت: در دیدار اخیر با اشرف غنی در حاشیه اجلاس سران شانگهای توافق شد تا با ایجاد مکانیزم دوجانبه و چهارجانبه برای مبارزه با تروریسم، گام های اساسی برداشته شود.

نخست وزیر پاکستان بر اهمیت برجسته کردن اقدامات موثر این کشور در مسیر مبارزه با تروریسم و ارائه چهره مثبت از پاکستان در عرصه های بین المللی تاکید کرد.

وی تاکید کرد: پاکستان از طریق توسعه و با افزایش منابع داخلی، خواهان قطع وابستگی به کمک های خارجی است.