پاکستان خواستار خروج مهاجران افغانستانی از این کشور شد

  • انتشار: ۲۹ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 13879

دستیار ویژه نخست‌وزیر پاکستان در حالی از عدم میزبانی این کشور از پناهندگان افغان خبر داده است که مقامات افغان چندی پیش از اسلام‌آباد خواسته بودند تا مدت اقامت پناهندگان افغان تا سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید شود.

اکسپرس نیوز پاکستان گزارش داد، طارق فاطمی دستیار ویژه نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که کشورش دیگر از پناهندگان افغان میزبانی نمی‌کند.

وی افزود: پاکستان می‌‍ خواهد تا پناهندگان افغان از طریق بازگشت دواطلبانه، محترمانه به کشورشان بازگردند.

فاطمی اظهار داشت: پاکستان در چند دهه گذشته میزبان بیش از 3 میلیون پناهنده افغان بوده است اما اکنون ادامه آن برای کشورش امکانپذیر نیست.

وی گفت: اسلام‌آباد آمادگی ندارد تا جنگ مدنی افغانستان در پاکستان ادامه داشته باشد و همچنین امیدوار است که کابل خاک خود را علیه این کشور مورد استفاده قرار ندهد.

دستیار ویژه نخست‌وزیر پاکستان تاکید کرد: دولت هند نقش مهمی در حملات علیه پاکستان از خاک پاکستان ایفا می‌کند.

فاطمی تصریح کرد که اسلام‌آباد در مورد سرمایه‌گذاری خارجی بویژه هند در افغانستان معترض نخواهد شد اما در صورت استفاده از خاک این کشور علیه پاکستان حق دارد تا صدای خود را بلند کند.

در حالی که اقامت قانونی 1.5 میلیون پناهنده افغان در پاکستان در آخر ماه ژوئن سالجاری میلادی پایان می‌یابد، مقامات افغانستانی باردیگر تلاش‌های خود را برای تمدید اقامت این پناهندگان آغاز کرده‌اند.

گفتنی است سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین چندی پیش از اسلام‌آباد خواست تا مدت اقامت پناهندگان افغان را تا سال 2020 میلادی تمدید کند.