پاکستان: بزودی مدارک و شواهد مهمی رو میکنیم

  • انتشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۴
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 9833

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از فارس، در جریان حمله تروریستی روز جمعه گروهی از شبه نظامیان طالبان پاکستان به یکی از پایگاه‌های نیروی هوایی ارتش این کشور در منطقه «بادبیر» پیشاور، دست‌کم ۲۹ نفر کشته و ۲۹ تن دیگر نیز زخمی شدند.

به دنبال این حمله «عاصم سلیم باجواه» سخنگوی ارتش پاکستان در یک کنفرانس خبری در پیشاور اظهار داشت: ضبط مکالمات شبه‌نظامیان نشان می‌دهد حمله به پایگاه هوایی پیشاور در افغانستان طراحی شده است.

وی افزود: مدارک فعلی نشان می‌دهد شبه نظامیانی که به پایگاه هوایی پیشاور حمله کردند از افغانستان هدایت می‌شدند.

روزنامه اکسپرس تریبون نوشت: مقامات پاکستانی اعلام کرده‌اند که مدارکی را مبنی بر دخالت شبه‌نظامیان طالبان مستقر در خاک افغانستان در حمله پیشاور را در اختیار دولت کابل قرار خواهند داد؛ تصمیمی که به شدت با آن مخالفت شده است.

بنابراین گزارش، این تصمیم در جلسه مقامات عالی‌رتبه پاکستانی به ریاست «نواز شریف» نخست وزیر این کشور گرفته شده است.

در این جلسه وزرای کابینه، فرمانده ارتش، مقامات امنیتی، نظامی و غیرنظامی نیز شرکت داشتند.

یکی از مقامات حاضر در این جلسه اظهار داشت: اسلام‌آباد مدارکی را در خصوص حمله پیشاور در اختیار دولت افغانستان قرار خواهد و با وجود اعتراضاتی صورت گرفته، این پرونده را به طور جدی پیگیری خواهد کرد.

تریبون نوشت:«سرتاج عزیز» نخست وزیر پاکستان شب گذشته در مصاحبه‌ای با یکی از شبکه‌های تلویزیونی خصوصی پاکستان گفت: شواهد و مدارکی داریم که نشان می‌دهد تروریست‌های حادثه اخیر پیشاور با عواملی در داخل افغانستان تماس تلفنی داشته‌اند.

این در حالی است که کاخ ریاست جمهوری افغانستان طی بیانیه‌ای ادعای پاکستان مبنی بر دخالت و کنترل حمله شبه نظامیان به مرکز نظامی نزدیک پیشاور را رد کرد.

در این بیانیه آمده است: دولت افغانستان ر هرگز در حملات تروریستی علیه کشورهای همسایه شرکت نمی‌کند.

حمله به پایگاه هوایی پیشاور، این حمله بزرگترین حمله پس از واقعه کشتار دانش‌آموزان مدرسه نظامی پاکستان در ماه دسامبر سال گذشته محسوب می‌شود که منجر به کشته شدن ۱۴۷ دانش‌آموز ۹ تا ۱۶ سال شده بود.