پاپ فرانسیس خواستار تجدید نظر رهبران دنیا درباره انرژی اتمی شد

  • انتشار: ۴ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71326
دیدار پاپ فرانسیس با قربانیان حادثه اتمی ژاپن

پاپ فرانسیس امروز، دوشنبه با قربانیان فاجعه هسته‌ای ۲۰۱۱ ژاپن دیدار کرد و خواستار تجدید نظر جهان درباره انرژی هسته‌ای با در نظر گرفتن سیاره‌ای که برای نسل‌های آینده به جا می‌گذارند، شد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان خاطرنشان کرد که اسقف‌های کاتولیک ژاپن پس از “فجایع سه‌گانه” خواستار کنار گذاشتن نیروگاه‌های برق هسته‌ای شدند؛ حادثه‌ای که طی آن سه راکتور در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما پس از زمین لرزه‌ای که یک سونامی را به دنبال داشت، دچار گداخت هسته‌ای شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این حادثه، نشت مواد رادیواکتیو را به دنبال داشت و ۱۶۰ هزار تن را وادار به ترک این منطقه کرد. ۹ سال پس از این اتفاق بیش از ۴۰ هزار تن هنوز نمی‌توانند به خانه‌های خود بازگردند.

فرانسیس در سخنرانی خود در برابر قربانیان این حادثه خواستار کنار گذاشتن انرژی هسته‌ای نشد اما در اشاره‌هایش به موضع اسقف‌های ژاپنی و درخواست برای تغییر در سبک زندگی که محیط زیست را نیز در نظر داشته باشد، روشن کرد که “باید تصمیمات مهمی درباره استفاده از منابع طبیعی و منابع انرژی آینده گرفته شود”.

وی افزود: هنگامی که به آینده خانه مشترکمان می‌اندیشیم باید متوجه باشیم که نمی‌توان تصمیمات خودخواهانه گرفت و مسئولیت بزرگی در برابر نسل‌های آینده داریم. بنابراین باید روشی فروتنانه و آگاهانه برای زندگی انتخاب کنیم که واقعیت‌های ضروری‌ای که با آن‌ها روبه‌رو هستیم را به رسمیت بشناسد.

او روز یکشنبه در نخستین روز سفرش به ژاپن از ناگازاکی و هیروشیما دیدار کرد و گفت، در دست داشتن و استفاده از تسلیحات هسته‌ای “غیراخلاقی” است.

دیدار پاپ فرانسیس با قربانیان حوادث هسته‌ای، دیداری خصوص با ناروهیتو، امپراتور ژاپن، حضور در جمع جوانان و برگزاری مراسم عشاء ربانی در ورزشگاه سرپوشیده توکیو از جمله اقدامات پاپ در سفرش به ژاپن بود.

فرانسیس در جمع جوانان نسبت به رواج قلدری در میان جوانان در جوامع مختلف واکنش نشان داد و گفت: همه ما باید علیه فرهنگ قلدری بایستیم و یاد بگیریم که بگوییم دیگر کافی است.

به گزارش ایسنا، او در پایان روز یکشنبه سخنرانی سیاسی‌اش را خطاب به شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و مقامات دولتی ایراد کرد.

وی سفر یک هفته‌ای خود به آسیا را روز سه شنبه با سخنرانی در دانشگاه سوفیا که دانشگاه کاتولیک اصلی ژاپن است، پایان می‌دهد.