پارلمان افغانستان:حاکمیت طالبان را به دولت کنونی ترجیح می‌دهیم

  • انتشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: پارلمان
  • شناسه مطلب: 47097

به گزارش خبرگزاری اطلس، افزایش ناامنی‌ها و حملات مکرر گروه تروریستی داعش به اهداف غیرنظامی در این کشور خشم نمایندگان افغان در پارلمان را برانگیخته است.

اعضای پارلمان افغانستان در نخستین روز کاری پس از پایان تعطیلات تابستانی از گسترش ناامنی‌ها و بی کفایتی دولت افغانستان انتقاد کردند و درباره احضار مسئولین امنیتی به توافق رسیدند.

آنها تصریح کردند، در حالی که مردم قتل عام می‌شوند دولت کاری از پیش نمی‌برد، مسئولان امنیتی افغانستان باید در اسرع وت مورد استیضاح قرار گرفته و سلب صلاحیت شوند.

نمایندگان پارلمان خاطرنشان کردند که در دوران کاری حکومت وحدت ملی بیش از 40 هزار غیرنظامی افغان کشته و زخمی شدند و دولت افغانستان مسئولیت این خونریزی را به عهده دارد.

«عبدالرئوف انعامی» نماینده بدخشان در پارلمان گفت: تامین امنیت ابتدایی ترین خواسته مردم افغانستان است که حکومت وحدت ملی در رسیدگی به این موضوع ناکام مانده است.

وی افزود: مردم حتی در خانه‌های خودشان احساس امنیت نمی‌کنند، اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، حاضریم حاکمیت طالبان بر افغانستان را بپذیریم.

نماینده بدخشان اظهار داشت: حاضریم که ملا هبت‌الله در راس این کشور افغانستان باشد اما امنیت مردم این کشور را تامین کند.

«لالی حمیدزی» نماینده قندهار نیز اظهارداشت که از آغاز حکومت وحدت ملی چند هزار نفر کشته و زخمی شدند، این موضوع باید بررسی شود زیرا تنها بخشی از کابل 12 حمله تروریستی صورت گرفته است.

«عبدالرحیم ایوبی» عضو دیگر پارلمان خاطرنشان کرد، حکومت وحدت ملی به یک بیماری سرطانی تبدیل شده است، مسئولان امنیتی باید درباره قتل عام غیرنظامیان احضار شده و سلب صلاحیت شوند.

در حالی که دولت افغانستان متهم به تبانی با گروه تروریستی داعش است طالبان عملیات‌های نظامی گسترده را علیه این گروه تروریستی در شمال و شرق افغانستان اجرا کردند.

گفته می‌شود که در مناطق تحت تسلط گروه طالبان، امنیت غیر نظامیان تامین است و مجالی برای فعالیت گروه تروریستی داعش نیز وجود ندارد از سوی دیگر دولت افغانستان متهم است که با حمایت مالی و تسلیحاتی از این گروه تروریستی زمینه حملات داعش به غیرنظامیان افغانستان در غرب کابل را فراهم کرده است.

این در حالی است که طالبان اخیرا عملیات وسیعی در ولایت های فاریاب، جوزجان و سرپل علیه گروه تروریستی داعش انجام داده و عملیات دیگری را نیز در ولایت‌های شرقی این کشور راه اندازی کرده است.

منبع: تسنیم