ولیعهد عربستان: ما منافع زیادی با اسرائیل داریم

  • انتشار: ۱۴ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 39104
محمد بن سلمان

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اعتراف کرده که عربستان منافع بسیاری با اسرائیل دارد. این در واقع یک اشاره علنی دیگر به روابط روز افزون ریاض و تل‌آویو است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در گفت‌وگو با مجله آتلانتیک آمریکا اظهار داشت، در صورت تحقق صلح منافع بسیاری بین اسرائیل و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهایی نظیر مصر و اردن وجود خواهد داشت.

وی درباره اینکه آیا به حق ملت فلسطین برای دستیابی بر بخشی از اراضی اشغالی اعتقاد دارد یا نه گفت: به تصور من این حق اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست که در سرزمین خود زندگی کنند.

ولیعهد عربستان با ادعای اینکه تنها نسبت به حقوق ملت فلسطین و مسجد الاقصی نگران است،‌ گفت: ما هیچ اعتراضی به موجودیت هیچ ملت دیگری نداریم.

بن سلمان اظهار داشت: فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها حق داشتن کشور خود را دارند اما در عین حال باید ما توافق صلحی را برای تضمین ثبات برای همه و ایجاد روابط عادی داشته باشیم.

ولیعهد عربستان تاکید کرد: ما مشکلی با یهود نداریم و محمد (ص) با یک زن یهود ازدواج کرد. ما یهودیان بسیاری در عربستان می‌یابیم که از آمریکا و اروپا به کشور آمده‌اند.

وی خاطرنشان کرد، منافع بسیاری را عربستان می‌تواند با اسرائیل داشته باشد به خصوص که اقتصاد اسرائیل در مقایسه با حجم آن بسیار بزرگ است. اگر توافق صلحی وجود داشته باشد صلح موجب تبادل منافع بسیاری بین اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و کشورهایی نظیر اردن و مصر می‌شود.