وعده رئیس جمهور برای بازنگری در توتاپ

  • انتشار: ۲۱ ثور ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 12824

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور از توظیف کمیسیونی برای بازنگری پروژه انتقال برق آسیای میانه موسوم به ‘توتاپ’ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از جمهور، آقای غنی پس از گردهمایی بزرگ مردمی برای راه اندازی تظاهرات میلیونی در شهر کابل در پیوند به تغییر مسیر پروژه توتاپ از بامیان به سالنگ یک بیانیه ی ویدیویی صادر کرد.

وی در این بیانیه گفت: ” در خصوص پروژه انتقال برق وارداتی از آسیای میانه، دیدگاه‌های متفاوتی از جانب رهبران سیاسی، نهادهای مدنی، فعالان اجتماعی و متخصصین این عرصه مطرح شده است.”

آقای غنی بیان داشت: ” به منظور اینکه این دیدگاه‌ها به شکل همه جانبه بازتاب پیدا کند و گام‌های انکشافی (توسعه‌ای) بزرگ با اجماع ملی به اجرا گذاشته شود، من کمیسیون ملی را توظیف می‌کنم تا اعضای آن در مشوره با نمایندگان مردم و فعالان سیاسی و مدنی و تخصصی تعیین شوند تا با مرور و بررسی همه جانبه اسناد، اوراق و اقدامات مربوط به این پروژه ملی، دیدگاه کامل و منسجمی را که هم بعد اقتصادی و هم تاثیرات اجتماعی آن را بررسی کرده باشد و دیدگاه رو به آینده داشته باشد، به من و حکومت ارائه کند تا در روشنی آن تصامیم در آینده اتخاذ شود.”

این گفته ها در حالی مطرح می شود که روز دوشنبه (۲۰ ثور) یک گردهمایی بزرگ مردمی برای راه اندازی تظاهرات میلیونی در شهر کابل پیرامون تصمیم اخیر کابینه راه اندازی شد.

در این گردهمایی نهادهای مدنی و سیاسی، شخصیت های ملی، نمایندگان مردم و اقشار مختلف جامعه نسبت به تصمیم اخیر کابینه درباره پروژه توتاپ اعتراض کردند.
شماری از فعالان اجتماعی و سیاسی هشدار دادند که اگر حکومت وحدت ملی مسیر خط انتقال برق وارداتی از آسیای میانه را از بامیان و میدان به مسیر دیگری تغییر دهد، با اعتراضات گسترده مواجه خواهد شد.

گفتنی است که کابینه افغانستان در یازدهم ثور امسال تصمیم گرفت تا خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت معروف به توتاپ از راه سالنگ عبور کند.