وضعیت نابسامان عودت کنندگان در کشور

  • انتشار: ۲۶ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 66552

گزارشات کمیسیون سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و بانک جهانی نشان می دهد، شمار زیاد مهاجرینی که در جریان سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی به کشور بازگشته اند، در شرایط بد اقتصادی زندگی می‌کنند و زمینه کار برای‌ آن‌ها وجود ندارد.

در این گزارش وضعیت مهاجرین برگشت‌کننده با وضعیت مهاجرین افغان در پاکستان مقایسه شد و بانک جهانی و کمیسیون سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان در‌یافته‌اند که شرایط اقتصادی بازگشت‌کنندگان در مقایسه با مهاجرین افغان مقیم پاکستان به مراتب دشوارتر است.

این گزارش زیر نام چگونگی‌ شرایط زند‎گی و تصامیم پیرامون تهیه مسکن و فراهم‌سازی فرصت‌های کاری برای عودت‌کنندگان افغان تهیه و نشر شده است.

یافته‌های این گزارش می‌رساند که بیش‌تر مهاجرین پس از برگشت به کشورمان ترجیح داده‌اند تا به زادگاه‌ اصلی‌شان برگردند، اما یک‌ سوم برگشت‌کنندگان در ننگرهار و کابل جایگزین شده‌اند.

در گزارش ذکر شده که برخی برگشت‌‌کنندگانی که در مناطق اصلی‌شان جابه‌جا شده‌اند، با استفاده از روابط اجتماعی صاحب کار شده‌اند، اما دامنه فقر و نبود فرصت‌های کافی اشتغال‌زایی در مناطق قریه ایی به یک چالش کلان برای این مهاجرین تبدیل شده است.

در این گزارش بانک جهانی و UNHCR توضیح داده شده است، با وجودی که دسترسی به امکانات آموزشی و تحصیلی و خدمات صحی در ولایات کم‌تر انکشافت یافته و ناامن یک چالش عمومی است، اما به دلیل افزایش در شمار خانواده‌ها و اجازه یافتن دختران برای رفتن به مکتب، خلا جنسیتی در مکتب‌ها نیز کاهش یافته است.

با این حال، در گزارش تأکید شده که با توجه به ابعاد دشواری مهاجرین افغان، برای حل این مشکلات اقدامات فوری و پایدار ضرورت است.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفت: به منظور شناسایی نیازمندی‌های بنیادی که عودت‌کنندگان به طور روزمره با آن مواجه‌اند و دریافت راه‌های حل برای رفع این نیازمندی‌ها، دسترسی به معلومات و تحلیل دقیق آمار یکی از مولفه‌های کلیدی می‌باشد. او تهیه این گزارش را تلاشی برای افزایش هماهنگی میان طرف‌های دخیل در امور مهاجرین و به هدف بهبود توزیع کمک‌های بشردوستانه برای مهاجرین و بی‌جا شدگان داخلی توصیف کرده است.

از سوی دیگر، کارولین وان بورین، نماینده کمیسیون عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان (UNHCR) در افغانستان گفته است که سال ۲۰۱۹ برابر است با چهلمین سالروز آغاز مهاجرت اجباری افغان‌ها از کشور و در حالی‌که تلاش‌های بین‌المللی در راستای برگشت داوطلبانه مهاجرین افغان و فراهم‌سازی کمک‌های بشردوستانه به منظور ادغام مجدد آن‌ها هم‌چنان جریان دارد، نیاز به انجام کارهای بیش‌تر وجود دارد.

گفتنی است، طی چندسال اخیر روند بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان از ایران و پاکستان افزایش یافته است.