وزیر خارجه کانادا: طبق مقررات هوانوردی درباره جعبه سیاه، حق با ایران است/ اطلاعات باید بدون تاخیر خوانده شود

  • انتشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 78009

وزیر خارجه کانادا با بیان این که بر اساس کنوانسیون جهانی هوانوردی درخصوص مسائل مربوط به خواندن جعبه سیاه، حق با ایران است تاکید کرد که اطلاعات جعبه سیاه باید بدون تاخیر خوانده شود.

«فرانسوا فیلیپ شامپانی» در گفتگو با بی بی سی بیان داشت: در ۳۰روز گذشته، ایران خواسته تجهیزات لازم برای خواندن این جعبه‌های سیاه را به دست آورد اما اگر بعد از ۳۰ روز این اتفاق نیفتاده است پس باید به راه حل های دیگر فکر کرد.

وزیر خارجه کانادا مسائل فنی را دلیل عدم ارسال تجهیزات به ایران مطرح کرده و درباره تحریم هایی که سد راه ورود بسیاری از تجهیزات و امکانات به ایران شده است، سخنی نگفت.

براساس گزارش بی بی سی، وی با یادآوری این که فرانسه به ایران پیشنهاد داده تا خواندن جعبه سیاه در آن کشور انجام شود، گفت: اوایل ، ایرانی ها با نهادهای ایمنی حمل و نقل در آمریکا، کانادا و فرانسه تماس گرفتند و من متن مکاتبات آنها را دیدم. تمام این نهادها به ایران گفته اند که نمی شود این تجهیزات را به ایران بفرستند.

شامپانی افزود: این تجهیزات را اصلا نمی شود جابجا کرد. این تجهیزات بیشتر شبیه یک لابراتور هستند و نمی شود تمام یک لابراتوار را به ایران برد.

رهبر انصارالله: تولید انواع موشک و سلاح های پیشرفته ادامه دارد

به گفته او، پیوست شماره ۱۳ کنوانسیون جهانی هوانوردی می گوید که اطلاعات جعبه سیاه باید بدون تاخیر خوانده شود.

وزیر خارجه کانادا اظهار داشت: همانطور که به وزیر خارجه ایران گفتم این که کشورها این بند بدون تاخیر را هر طور دلشان  بخواهند تفسیر کنند، بدعتی در نظم و قوانین بین المللی می گذارد.

وی گفت: این مساله، یک راه حل دارد؛ جعبه سیاه را به فرانسه بفرستید تا در حضور مقامات ایران، فرانسه، کانادا و او کراین و بقیه، اطلاعات آنها را دانلود و آنالیز کنند. این گونه کاملا شفاف خواهد بود.

وی افزود: خانواده های ایرانی هم می خواهند بدانند که چه اتفاقی افتاده است به همین خاطر ما به ایرانی ها گفته ایم «می دانیم که بر اساس کنوانسیون شما حق دارید» اما باید قبول کرد که بعد از ۳۰ روز اگر هنوز موفق نشدید، باید به گزینه های دیگر هم فکر کنید.

گفتنی است، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به تازگی در مصاحبه ای با شبکه ان بی سی آمریکا گفت که ایران به دلایل ناتوانی تخنیکی قادر به استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نیست اما وی گفت که تهران جعبه سیاه این هواپیما را به دولتهای خارج تحویل نخواهد داد. 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟