وزیر امور مهاجرین: از تصمیم عمران خان استقبال کرد

  • انتشار: ۲۷ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اخبار مهاجرین
  • شناسه مطلب: 47806

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید، با عملی شدن این تصمیم تغییرات مثبتی در زندگی مهاجرین در پاکستان بوجود خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری اطلس،سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، ضمن استقبال از تصمیم نخست وزیر جدید پاکستان در مورد مهاجرین خاطر نشان کرد: “داشتن حساب بانکی، خریدن سیم کارت به نام خود افغان، مسافرت از یک ایالت به ایالت دیگر، شاید صدها میلیون سرمایه گذاری افغان‌ها در بخش‌های مختلف به نام شهروندان پاکستانی باشد، این مشکلات حل می‌شود.

بحث تحصیلات عالی هم مطرح است و فکر می‌کنم که این‌ها از همان امتیازات شهروندان پاکستانی برخوردار می‌شوند.”


آقای بلخی با بیان اینکه نمی‌داند روند دادن تابعیت به مهاجرین افغانستانی در پاکستان چه زمان آغاز می‌شود، در گفتگو با رادیو آزادی ابراز داشت که تصمیم عمران خان صدر اعظم پاکستان در مورد مهاجرین افغان در آن کشور با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد.

عمران خان به تازگی به گونۀ غیر منتظره اعلام کرد که برای صدها هزار افغانی‌ که در خانواده‌های مهاجر در پاکستان به دنیا آمده‌اند، تابعیت می‌دهد.
او در شهر کراچی مخالفتش را با اخراج به گفته‌اش کسانی که در پاکستان برای حدود 40 سال زنده‌گی کرده‌اند، اعلام کرد.
سازمان ملل متحد نیز در این باره گفت، نزدیک به ۶۰ درصد مهاجرین افغان در پاکستان را کسانی تشکیل می‌دهند که یا در آن کشور به دنیا آمده‌اند و یا هم کوچک بودند که خانواده های‌شان به پاکستان رفتند.