وزارت خارجه چین به پمپئو هشدار داد

  • انتشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 91095

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار داشت: پکن از مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر سیاستمداران این کشور می‌خواهد از مداخله در امور داخلی چین دست بردارند.

وانگ ونبین این اظهارات را در کنفرانسی خبری و در واکنش به سخنان مایک پمپئو مطرح کرد که گفته بود بنا بر گزارش‌ها مقامات چین احکام بازداشت شش فعال حامی دموکراسی در خارج از مرز‌های این کشور از جمله یک شهروند آمریکایی را صادر کرده‌اند و واشنگتن به محافظت از شهروندانش در برابر استبداد چین ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: مایک پمپئو به تازگی سخنان اشتباه بسیار و اتهامات بی اساسی را درباره مسائل مرتبط با هنگ کنگ و نیز تصمیم قانونی و درست چین که مطابق با قوانین برای محافظت از امنیت ملی این کشور گرفته شده مطرح کرده است. دروغ‌هایی که وی با انگیزه سیاسی مطرح کرده است به هیچ وجه واقعیت ندارد. موضع رسمی ما همواره مشخص است و صدور احکام بازداشت مظنونان تبهکار بخشی از اجرای قانون و همچنین اقدام مرسوم پولیس هر کشور برای مقابله با جرائم است و هیچ عامل خارجی حق اظهارنظر ندارد.

وی افزود: ما از وزیر امور خارجه آمریکا و امثال وی می‌خواهیم به قوانین بین‌المللی و معیار‌های اساسی حاکم بر مناسبات بین‌المللی پایبند باشند، هرچه سریعتر اظهارنظر‌های غیرمسئولانه را متوقف کنند و از مداخله در امور داخلی چین از جمله امور هنگ کنگ دست بردارند.