ورود نخستین داعشی اروپایی به افغانستان

  • انتشار: ۲۴ حمل ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 3933

دویچه وله نوشت:

گروه داعش در تلاش کسب نفوذ در افغانستان و پاکستان است. یک جوان ۲۱ ساله از آلمان خود را به این جنگجویان در افغانستان رسانده و احتمالاً نخستین کسی است که از اروپا به این گروه در افغانستان می‌پیوندد.

مبشر بشیر، باشنده فیصل آباد پاکستان در زمستان گذشته زمانی غافلگیر شد که خواهرزاده اش علی محمد دین برای نخستین بار در زندگی‌اش از آلمان به دیدار آن‌ها رفت.

پسران و دختران جوان خانواده از خواهرزاده۲۱ ساله شان به گرمی استقبال کردند که مانند غربی‌ها لباس پوشیده و با یک زبان بیگانه صحبت می‌کرد، چنانچه آن‌ها در فیلم‌ها دیده بودند.

اما شوق دیدار مهمان نورسیده از راه دور زیاد دوام نکرد. مهمانی که از شهر زاربروکن آلمان کنار خانواده خود به پاکستان رفته بود، در نخستین ماه سر از افغانستان در کنار جنگجویان اسلامگرا درآورد. بشیر در فارم کوچک لبنیات خود در حاشیه شهر فیصل آباد می‌گوید: «ناپدید شدن او برای هر یکی از ما یک شوک بود.»

خانواده بشیر فکر می‌کرد که مهمان شان محمد دین ربوده شده است و به این دلیل به تاریخ هفتم فبروری به پولیس خبر دادند.

بازجویان پولیس پس از چند روز تحقیق از طریق اطلاعات تلفون موبایل او دریافتند که محمد دین با مرد جوانی در شهر تماس منظم داشته است که با شورشیان در افغانستان ارتباط دارد. شوکت علی، بازجوی پولیس گفت: «روزی که محمد دین ناپدید شد، هر دو چندین بار تلفونی صحبت کرده بودند.»

به گفته شوکت علی، فردی که محمد دین با او تماس داشته مبشر رحمان نام دارد و بعد از تحصیل در مدرسه دینی در فیصل آباد، در سال ۲۰۰۸ برای آموزش‌های نظامی به افغانستان سفر کرده بود.

بازجوی پولیس شرح می‌دهد که در نتیجه، پولیس رحمان را با برادر و پدرش به ظن ربودن محمد دین و براساس شکایت خانواده او بازداشت کرد. شوکت علی به خبرگزاری آلمانی “دی پی ای” گفت: «اما در جریان تحقیقات ما دریافتیم که محمد دین داوطلبانه به افغانستان رفته است.»

ارشاد سعید، پدر مبشر رحمان که در این قضیه متهم است، به قید وثیقه آزاد شده است. او گفته است که پسرش در فرستادن محمد دین به افغانستان دخالت نداشته است.

شوکت علی افسر پولیس و ارشاد سعید هر دو تایید کردند که رحمان و یکی از پسران مامای محمد دین در یک مدرسه دینی یکجا تحصیل کرده اند. به گفته شوکت علی، وقتی مهمان آلمانی از آرزوی خود برای پیوستن به جهاد در افغانستان قصه می‌کند، همین پسر مامایش او را به رحمان معرفی می‌کند.

به گفته مقام‌ها، محمد دین به پسر مامایش گفته است که دوبار تلاش کرده بود تا برای جنگیدن به سوریه یا عراق برود، اما مقام‌های آلمان مانع سفر او شدند. او شرح داده است که برخی رفقای همفکرش خود را به مناطق زیر کنترول “دولت اسلامی” یا داعش رسانده اند.

به گفته شوکت علی، سپس رحمان زمینه تماس محمد دین با شورشیان پاکستانی مرتبط با “دولت اسلامی” یا داعش در منطقه آسیا را مساعد ساخته است.

در عین زمان، محمد دین پنج روز بعد از ناپدید شدن اش از افغانستان با خانواده خود تماس گرفته و گفته است که به “داعش” پیوسته و تلاش کرده است خانواده خود را متقاعد کند که یک روزی بر می‌گردد.

خانواده دین محمد به خبرگزاری “دی پی ای” اجازه داده است تا یکی از گفتگوهای تلفونی با او را گوش کند که در آن یک فرمانده شورشیان نیز صحبت می‌کند و خود را قاری ابراهیم معرفی می‌کند.

در جریان این صحبت تلفونی، محمد دین به مامای خود توصیه می‌کند که ترس نداشته باشد و وعده می‌دهد که زمانی برمی‌گردد. سپس قاری ابراهیم می‌گوید که اگر این جوان داوطلبانه برگردد، او اعتراضی ندارد.

اما خانواده دین محمد نتیجه گیری بازجویان پولیس را رد کرده و مدعی اند که او ربوده شده، به صورت اجباری به افغانستان اعزام گردیده و در آنجا مغزشویی شده است.

افطار نسیم، مادر محمد دین هفته گذشته از آلمان به پاکستان رسید. او گفته است که پسرش پیش از این هیچ زمانی تمایل به جهاد از خود نشان نداده بود. مادر محمد دین در حالی که تلاش می‌‌کرد از ریختن اشک جلوگیری کند، گفت: «او حتی نمی‌فهمد چگونه عبادت کند.»

محمد دین در سال ۱۹۹۳ در شهر سبهای لیبیا متولد شده و در سال ۲۰۰۴ با خانواده اش به آلمان رفت و تقاضای پناهندگی داد. آن‌ها ابتدا در شهر لوبیک اسکان داده شدند و سپس از آنجا به شهر زاربروکن در نزدیکی مرز فرانسه نقل مکان کردند.

به گفته خانم نسیم، ادارات آلمانی در سال ۲۰۱۳ به اعضای این خانواده جواز اقامت و ویزا دادند، به این مفهوم که سه سال بعد از آن می‌توانستند تقاضای شهروندی آلمان را بدهند. سه خواهر محمد دین هنوز هم در آلمان زندگی می‌کنند.

خانم نسیم گفت که پسرش یک سال قبل مکتب ثانوی را تکمیل کرد و پیش از این که برای دیدار خانواده مامای خود به پاکستان سفر کند، در جستجوی کار بود. اعضای خانواده محمد دین گفتند که او در تماس تلفونی از افغانستان محل زندگی‌اش را مشخص نکرده است.

گل بلی، یک عضو تحریک طالبان پاکستان در مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان گفت که محمد دین به شاخه‌ای از این گروه پیوسته است که به “دولت اسلامی” بیعت کرده بود. گل بلی که به نام معاویه نیز مشهور است، گفت: «ما دریافته ایم که علی محمد دین و حالا معروف به منصور که اصلا از فیصل آباد پاکستان است و تابعیت آلمانی دارد، به شاخه “دولت اسلامی” در مناطق قبایلی افغانستان و پاکستان پیوسته است.»

عبدالولی مهمند مشهور به عمر خالد، رهبر تحریک طالبان پاکستان در منطقه مهمند پاکستان نیز تایید کرد که منصور به گروه پاکستانی وابسته به “دولت اسلامی” پیوسته است. خالد گفت: «او ممکن است حالا در مناطق قبایلی پاکستان باشد.»

یک فرمانده دیگر طالبان پاکستانی به خبرگزاری “دی پی ای” گفت که محمد دین در افغانستان بود و بعد از آن به منطقه مرزی اورکزی ایالت خیبرپشتونخوای پاکستان برگشته است.