وداع سوپرمن ایتالیا “بوفون”

  • انتشار: ۲۹ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 42329

به گزارش خبرگزاری اطلس،با اینکه از قبل اعلام شده بود که جانلوئیجی بوفون روز پنج شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی ویژه مقابل خبرنگاران قرار خواهد گرفت و بسیاری می دانستند که این برای اعلام جدایی او از یووه است اما باز هم شنیدن این خبر از زبان خود او غافلگیر کننده بود.

چه اینکه او حتی در فصلی که یوونتوس به سری بی سقوط کرد هم این تیم را تنها نگذاشت و خیلی ها تصور روزی که او بگوید دیگر در یووه بازی نخواهد کرد را نمی کشیدند.

حال به بهانه جدایی او از یووه، نگاهی خواهیم داشت به دوران حرفه ای پر افتخار این دروازه بان محبوب که بسیاری او را بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال می دانند:

جدایی از یوونتوس

بوفون روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی به همراه آندره آ آنیلی اعلام کرد که در پایان هفدهمین فصل حضورش در یووه، از این باشگاه جدا خواهد شد.

به این ترتیب، بازی فردای یووه مقابل ورونا، آخرین بازی او با پیراهن یووه خواهد بود.

البته او اعلام کرد که چند پیشنهاد از خارج ایتالیا دارد که می خواهد به آنها فکر کند.

به این ترتیب، او حداقل در این تابستان بازنشسته نخواهد شد.
جانلوئیجی بوفون، کاپیتان یوونتوس، سرانجام دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که در پایان این فصل که تنها یک بازی از آن باقی مانده، از این باشگاه جدا خواهد شد.

به همین بهانه نگاهی خواهیم به دوران حرفه ای درخشان این دروازه بان محبوب:

تولد یک اسطوره

او در سال 1991 توسط مربی دروازه بان های پارما کشف شد و به این باشگاه پیوست. تنها 4 سال بعد و زمانی که تنها 17 سال داشت، به تیم اول پارما زیر نظر نویو اسکالا راه پیدا کرد.

در 19 نووامبر 1995 بود که او به دلیل مصدومیت دروازه بان اول پارما، مقابل میلانِ کاپلو قرار گرفت. نمایش درخشان او و واکنش های خیره کننده اش باعث شد تا پارما در آن دیدار به یک تساوی 0-0 دست پیدا کند.

یک فصل بعد و در 18 سالگی، او به دروازه بان اول تیمش تبدیل شد. پارما در آن فصل با بازیکنان بزرگی مانند لیلیان تورام، فابیو کاناوارو و دیگران، در سری آ به رتبه دوم رسید.
قهرمانی های متعدد باشگاهی

بوفون اولین قهرمانی اش در فوتبال ایتالیا را در فصل 99-1998 با پارما تجربه کرد. او با این تیم قهرمان کوپا ایتالیا شد و پس از آن سوپرکاپ ایتالیا را برد. او در همان فصل کمک کرد تا پارما قهرمان جام یوفا شود.

او بعد از پیوستن به یوونتوس هم بارها قهرمانی های مختلف را جشن گرفت.

او 9 قهرمانی در سری آ، 4 قهرمانی در کوپا ایتالیا و 5 قهرمانی در سوپرکاپ ایتالیا را با بیانکونری جشن گرفت.

سوپرمنِ سری آ

بوفون نه تنها در بین هواداران یووه، که در بین هواداران سایر تیم های ایتالیایی هم طرفداران زیادی دارند و حتی بها او لقب سوپرمن هم داده اند.

این لقب اولین بار در سال 1997 و بعد از دیدار پارما مقابل اینتر به او داده شد.

در آن دیدار بوفون توانست پنالتی بهترین بازیکن آن زمان دنیا، رونالدوی برزیلی، را مهار کند و پس از آن هواداران پارما عکسی از بوفون با لباس سوپرمن را به نمایش گذاشتند.

دو سال بعد، بعد از قهرمانی در کوپا ایتالیا، خود بوفون این موفقیت را با پوشیدن پیراهن سوپرمن جشن گرفت. از همین جا بود که اسطوره سوپرمن متولد شد.

حتی وقتی که او در سال 2016 دچار افت شد و چند گل بد دریافت کرد، هواداران یووه از او انتقاد نکردند چون اعتقاد داشتند که حتی سوپرمن هم ممکن است گاهی در بهترین شرایط نباشد.

رکوردهای خیره کننده

با دیدن رکوردهای بوفون می توان خیلی سریع متوجه شد که چرا بسیاری او را بهترینِ بهترین ها می دانند.

او در 629 بازی در سری آ به میدان رفت و از این نظر، دومین بازیکن تاریخ این رقابت ها محسوب می شود.

او همچنین با 974 دقیقه، رکورد کلین شیت در سری آ را در اختیار دارد.

همه اینها در کنار 8 قهرمانی او در سری آ است که یک رکورد محسوب می شود.

بوفون همچنین سه بار به انتخاب فیفا، بهترین دروازه بان جهان شده، دو بار جایزه دروازه بان سال یوفا را برده و همچنین اولین دروازه بانی است که جایزه پای طلایی را برد.

4 بار حضور در تیم منتخب یوفا، سه بار حضور در تیم منتخب فیفا و 4 بار حضور در تیم منتخب سری آ، از دیگر افتخارات اوست.

نمادِ یوونتوس

حتی زمانی که یوونتوس به دلیل رسوایی کالچوپولی به سری بی سقوط کرد، بوفون وفاداری اش را به این باشگاه نشان داد.

او از جمله ستاره هایی بود که یک فصل در سری بی بازی کرد و این در شرایطی بود که آنها می دانستند حداقل برای یک فصل دیگر هم نمی توانند در چمپیونزلیگ بازی کنند.

این هم یکی از دلایلی است که نشان می دهد چرا تا این اندازه در بین هواداران یووه محبوب است.

گران ترین دروازه بان دنیا

بوفون در سال 2001 با انتقالی 52.3 میلیون یورویی از پارما به یوونتوس پیوست و به گران ترین دروازه بان دنیا تبدیل شد.

در آن زمانی بسیاری معتقد بودند که یوونتوس با پرداخت این مبلغ برای خرید یک دروازه بان، دچار اشتباه شده اما بوفون در این مورد گفت:

“این حرف کسانی است که چیزی از فوتبال نمی فهمند،او بعدا ثابت کرد که منتقدانش اشتباه می کردند.”

قهرمان جام جهانی

بوفون در سال 2006 با ایتالیا قهرمان جام جهانی شد و در 7 دیدار، تنها یک بار در جریان بازی گل خورد؛ آن هم گل به خودی کریستین زاکاردو بود.

گل دیگری که او دریافت کرد، از روی نقطه پنالتی و مقابل زین الدین زیدان در فینال بود.

او همچنین به رکورد 460 دقیقه بدون گل خورده در جام جهانی رسید که چهارمین رکورد در تازیخ جام های جهانی است. او نقشی اساسی در قهرمانی ایتالیا داشت و جایز لِو یاشین برای بهترین دروازه بان رقابت ها را نیز از آن خود کرد.

رویای ابدی

بوفون در طول دوران حرفه ای اش به افتخارات زیادی رسید اما هرگز نتوانست قهرمانی در چمپیونزلیگ را جشن بگیرد.

او  با یوونتوس سه بار به فینال این رقابت ها رسید اما هر سه بار مغلوب شدند.

در فصل 03-2002 مقابل میلان (در ضربات پنالتی)، در فصل 15-2014 برابر بارسا (3-1) و در فصل 17-2016 مقابل رئال مادرید(4-1).

چرا بوفون محبوب است

در اینکه بوفون دروازه بان فوق العاده ای است، تردیدی وجود ندارد و تعداد قهرمانی های او هم این مسئله را ثابت می کند اما شاید بخش مهمی از محبوبیت او، به شخصیت ویژه او برمی گردد.

جیووانی گالی، دروازه بان سابق میلان، در این مورد گفته:” تفاوت بوفون با سایر دروازه بان ها؟ شخصیت اش.

این مهمترین چیز برای یک دروازه بان است.

در نسل من، همه دوست داشتند دروازه بانی در اندازه های بوفون باشند.”

جدایی از یوونتوس

بوفون روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی به همراه آندره آ آنیلی اعلام کرد که در پایان هفدهمین فصل حضورش در یووه، از این باشگاه جدا خواهد شد. به این ترتیب، بازی فردای یووه مقابل ورونا، آخرین بازی او با پیراهن یووه خواهد بود. البته او اعلام کرد که چند پیشنهاد از خارج ایتالیا دارد که می خواهد به آنها فکر کند. به این ترتیب، او حداقل در این تابستان بازنشسته نخواهد شد.