واکنش «نی» به محدود سازی «انترنت» از سوی حکومت وحدت ملی

  • انتشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 61398

نی (دفتر حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان) با نشر اعلامیه‌ای نوشته است که دولت افغانستان می‌خواهد خلاف آزادی بیان گام بردارد.

به گزارش خبرگزاری اطلس، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان در مصاحبه‌ای با تلویزیون BBC فارسی گفت: «حکومت وحدت ملی مصمم است اقداماتی را برای محدودسازی انترنت روی دست گیرد.»

شهزاد آریوبی در این مصاحبه می‌گوید: « ما دسترسی به انترنت را محلی ساختیم و حالا می‌توانیم هر چیزی را که بخواهیم فلتر کنیم، آنچه که ضرورت نیست و به ضرر افغانستان و ضرر کلتور ماست می‌توانیم بسته کنیم.»

به باور اداره نی این نگران‌ کننده‌ ترین اقدامی است که حکومت وحدت ملی در چند سال اخیر در زمینه‌ی محدود سازی آزادی بیان انجام می‌دهد.

نی چنین گفته‌هایی را خلاف (ماده‌ی ۳۴) قانون اساسی افغانستان که در آن آزادی بیان تسجیل یافته، می‌داند. 

ما یقین داریم که چنین اظهارنظرهایی گام نخست در جهت استبدادی‌سازی نظام است.

بنابراین نی از حکومت می‌خواهد روشن سازد که گفته‌های وزیر مخابرات از چه نشانه ای مطرح شده و سیاست حقیقی حکومت در زمینه‌ی استفاده از انترنت چیست؟

همچنین دولت می بایست به وزارت محترم مخابرات تفهیم کند که افراد در هر مقامی که باشند، نمی‌توانند از نشانی دولت و بر خلاف قانون صحبت کنند.

به نوشته اسپوتنیک،نی همچنان از نهادهای بین‌المللی حامی آزادی بیان می‌خواهد تا با فشارهای قانونی و رسمی بر افغانستان، حکومت این کشور را در قبال تعهداتش پاسخگو نگه دارند.