واکنش رهبران سیاسی به پیروزی «رحمانی» در انتخابات ریاست مجلس

  • انتشار: ۹ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 65172

شماری از رهبران سیاسی با انتشار پیام‌هایی پیروزی رحمانی را به عنوان رییس مجلس نمایندگان تبریک گفتند.

رییس جمهور غنی در پیامی انتخاب میررحمان رحمانی، نماینده مردم ولایت پروان به عنوان رئیس مجلس را تبریک گفت. او از اعضای مجلس که در انتخاب رئیس جدید این نهاد سهم فعال گرفتند و اصل دموکراسی را به نمایش گذاشتند تشکر کرد.

داکتر عبدالله رئیس اجرائی دولت نیز در پیامی گفت: «با احترام به اصل انتخابات منحیث اساسی ترین رکن دموکراسی، پیروزی جناب میرالرحمن رحمانی به عنوان رئیس دور هفدهم تقنینی پارلمان را تبریک می‌گویم.»

وی اضافه کرد، امیدواریم نمایندگان محترم مردم با درک مسئولیت بزرگی که در قبال مردم و کشور دارند تحت مدیریت آقای رحمانی بدون ضیاع وقت به وظایف شان در عرصه های قانون گذاری، نظارت از اعمال حکومت و نمایندگی شایسته از مردم بپردازند.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه نیز در پیامی گفت: پروسه انتخاب و‌ معرفی رئیس مجلس نمایندگان که بر اساس رای اکثریت آغاز شد، با مشکلاتی برخورد و طی مدت طولانی بحث هایی از سوی برخی از اعضای مجلس نمایندگان مطرح شد که در پروسه های دموکراتیک معمول نیست.

ربانی افزوده است: «جای خرسندی است که با وجود همه سنگ اندازی ها، بالاخره بار دیگر اکثریت اعضای مجلس نمایندگان به آقای رحمانی اعتماد نموده و با رای فیصله کن، ایشان را به عنوان رئیس مجلس نمایندگان برگزیدند.»

امرالله صالح، معاون نخست اشرف غنی در تیم انتخاباتی او در پیامی گفت: ریاست مجلس افغانستان یک مقام بلند و با صلابت است که در آن نمایندگی از مردم ، نظارت از حکومت و قانون سازی تمثیل می شود.

فوزیه کوفی، عضو پیشین مجلس نیز ابراز داشت: «توازن سیاسی برای حفظ ثبات اجتماعی یک ضرورت است. هر چند حکومت از طریق مشاورین بی ریشه خود مجلس را برای ۴۰ روز در گروگان گرفت باز هم پیروزی آقای رحمانی مبارک.»

کمال ناصر اصولی، عضو مجلس  که تا هفته ها بر سر کرسی ریاست با رحمانی درگیری داشت، در واکنش به پیروزی رحمانی در صفحه فیسبوکش نوشت که مبارزه او در این مدت برای تطبیق قانون بوده و حالا که رحمانی از راه قانونی برنده شده به او تبریک می گوید.