واکنش ارگ ریاست جمهوری به اظهارات اخیر «ترامپ»

  • انتشار: ۱۵ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 52009

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که میان اظهارات و برنامه رسمی ایالات متحده تفاوت وجود دارد، بنابراین کابل از واشنگتن در این خصوص توضیحات بیشتر خواسته است.

اخیرا ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفته بود که ورود شوروی به خاک افغانستان یک اقدام درست و برحق بوده است.

ریاست جمهوری در واکنش به این موضوع گفته است: «پس از تجاوز شوروی سابق، تمام رؤسای جمهور آمریکا نه تنها این تجاوز را مورد نکوهش قرار دادند، بلکه حامی جهاد مقدس افغان ها باقی ماندند. میان اظهارات و برنامه رسمی این کشور تفاوت وجود دارد، به همین سبب ما از حکومت دوست ایالات متحده آمریکا به خاطر یک سلسله اظهارات، از طریق مراجع دیپلماتیک در خصوص بعضی از برنامه ها وضاحت خواسته ایم.»

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده است: «روابط ما با دنیا بر اساس منافع مشترک تدوین شده است و نیروهای بین‌المللی در افغانستان نه تنها برای افغانستان بلکه به منظور امنیت جهان و کشورهای دوست حضور دارند.»

ارگ تاکید کرده که افغان ها در دوران جهاد حملات انتحاری انجام نمیدادند و تهدیدی برای سایر کشورها ایجاد نکرده بودند.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳ جنوری در یک نشست مطبوعاتی در کاخ سفید گفت که جنگ افغانستان سبب فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی گردید. ترامپ ورود شوروی به خاک افغانستان را یک اقدام درست نامید و افزود که آنها این کار را به خاطر مقابله با تهدیدهای تروریستی انجام دادند.