واکسن کرونا حداکثر تا ۷۵ درصد موثر خواهد بود

  • انتشار: ۲۰ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 91445

آنتونی فائوچی  رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا ضمن ابراز خوش‌بینی درمورد تولید واکسن کرونا در اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱، میزان اثرگذاری این واکسن را تقریبا زیر سوال برد.

وی درمورد سطح انتظارات مردمی به تاثیرگذاری هر واکسن تولیدی هشدار داد.

فائوچی گفت: شانس دستیابی به واکسن و تاثیرگذاری ۹۸ درصدی آن، زیاد نیست و این بدان معناست که نباید رویکرد رعایت بهداشت عمومی را رها کرد.

وی افزود: شما باید فکر کنید که واکسن، ابزاری است که یک بیماری را از حالت همه گیری خارج می کند، اما در واقع واکسن باید چیزی باشد که بیماری را به خوبی تحت کنترل درآورد.

فائوچی گفت: ما با واکسن و تمهیدات خوب بهداشتی می توانیم این بیماری را به جایی بین کنترل واقعا خوب و برچیدن آن تنزل دهیم، از اینرو، این همان کاری است که واکسن قرار است انجام دهد، اما این کار را به تنهایی انجام نمی دهد.

وی پیشتر گفته بود که بعید است واکسن ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد کند و بهترین نتیجه واقع بینانه درمورد تاثیرگذاری واکسن، ۷۰ تا ۷۵ درصد است.

فائوچی در ادامه سخنان خود از زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و دوری از حضور در اماکن شلوغ تاکید کرد و گفت: اگه این کار را انجام دهیم، آن وقت این شیوه ها موثر واقع می شود.