والی کنر: علمای دین در این ولایت، جوانان را برای پیوستن به داعش تشویق می کند

  • انتشار: ۱۹ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 26021

وحیدالله کلیمزی والی ولایت کنر می گوید؛ تعدادی از علمای دین و ملا امامان مسجد در این ولایت علاوه بر همکاری مستقیم با گروه های تروریستی چون داعش، جوانان را نیز به پیوستن به این گروه ها تشویق می کنند.

والی کنر از همکاری شماری از علمای این ولایت با داعش خبر می‌دهد، وحیدالله کلیمزی، والی کنر که روز گذشته (یک‌شنبه) در نشستی مردمی در ولسوالی اسدآباد صحبت می‌کرد می‌گوید، شماری از عالمان دین این  ولایت بر علاوۀ دیگر هراس‌افگنان با گروه داعش نیز به گونۀ مستقیم همکارند.

به گفتۀ او، این علما با همکاری داعش جوانان را تشویق می‌کنند تا با این گروه بپیوندند.

والی کنر، از عالمان دین می‌خواهد که در برابر ظلم هراس‌افگنان و به ویژه داعشیان خاموش ننشینند.

سلام وطندار می نویسد؛ آقای کلیمزی، خطاب به عالمان دین این ولایت می‌گوید: «در بارۀ دادن فطر، صدقه، واجب و مستحب از طریق منبرها صحبت می‌کنید، اما در بارۀ قتل و دزدی چرا چیزی نمی‌گویید؟»

هر چند والی کنر از هیچ عالم دین و مدرسه‌یی نام نمی‌برد، اما از عالمان دین می‌خواهند که مدرسه‌ها را به مراکز خشونت در برابر دولت مبدل نسازند.

آقای کلیمزی، هشدارمی‌دهد، اگر عالمان دین این ولایت دست از اعمال ضد دولتی بر ندارند پیامدهای بدی در انتظارشان خواهد بود.

شماری از باشندگان کنر نیز از اوضاع کنونی و نفوذ داعش در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند، در این ولایت شماری از عالمان دین هستند که از دولت معاش می‌گیرند، اما بر ضد دولت تبلیغ می‌کنند و از مخالفان دولت پشتی‌بانی کرده در مراسم نماز جنازه نیروهای امنیتی اشتراک نمی‌کنند.

والی کنر در حالی از نفوذ داعش و همکاری عالمان دین با داعشیان در این ولایت سخن می‌گوید که پیش از این فرمانده پولیس کنر نیز از حضور افراد مسلح غیرمسؤول و وجود مراکز آموزشی هراس‌افگنی در این ولایت خبر داده بود.

این برای بار اول نیست که تعدادی از علمای دین به همکاری با گروه های تروریستی متهم می شود، پیش از این تعدادی از ملا امامام مساجد کشور به همکاری با داعش و طالبان متهم شده بودند.