واعظ سلفی لبنان به اعدام محکوم شد

  • انتشار: ۸ میزان ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 31258

دادگاه نظامی لبنان پنجشنبه ۲۸ سپتامبر حکم اعدام احمد اسیر، رهبر سلفی‌های لبنان و مهم ترین رقیب حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان را صادر کرد. این واعظ سلفی، اوت سال گذشته بازداشت شده بود. او دو سال متواری بود.

اگر جنگ داخلی سوریه اتفاق نمی‌افتاد احمد اسیر، واعظ و روحانی سرشناس سلفی‌های لبنان یک واعظ کم‌اهمیت در مسجد بلال بن رباح در شهر عبرا در حومه صیدا بود.

در سال ۲۰۱۲ احمد اسیر به سبب جنگ داخلی سوریه و در رقابت با حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان «بریگاد آزاد مقاومت» را بنیان گذاشت.

این گروه شبه‌نظامی به زودی مرکزی شد برای جلب سنی‌های مخالف حزب‌الله لبنان. آن‌ها نه تنها با حزب‌الله لبنان مخالف بودند، بلکه با «حزب آینده» سعد حریری و ارتش لبنان نیز مخالفت می‌کردند. در سال ۲۰۱۳ شبه‌نظامیان «بریگاد آزاد مقاومت» به رهبری احمد اسیر به یک پادگان در صیدا حمله کردند و در جون ۲۰۱۳ در درگیری‌هایی که دو روز ادامه داشت، ، ۱۸ سرباز ارتش لبنان را به قتل رساندند. در این درگیری‌ها ۴۰ نفر از شبه‌نظامیان سلفی هم کشته شدند.

۲۸ سپتامبر دادگاه نظامی لبنان احمد اسیر را به خاطر حمله به این پادگان در صیدا به اعدام محکوم کرد.

احمد اسیر بعد از واقعه صیدون متواری شد و زندگی مخفیانه در پیش گرفت. اوت سال گذشته سرانجام احمد اسیر بازداشت شد.

احمد اسیر در لبنان یک چهره رسانه‌ای بود. تصاویر او با ریش انبوه هنگام بازی فوتبال، در ساحل دریا، یا هنگام دوچرخه‌سواری و یا تصاویری از طرفداران او که در میان آن‌ها زنان زیادی هم وجود داشتند در رسانه‌های جهان عرب و در شبکه‌های اجتماعی عرب‌زبان بازتاب گسترده‌ای داشت. برخی ناظران اعتقاد دارند بدون رسانه‌ها هرگز احمد اسیر به عنوان یک شخصیت سیاسی و مذهبی مطرح نمی‌شد.

احمد اسیر در دامن یک خانواده ناباور پرورش پیدا کرده است. فضل شاکر، خواننده لبنانی از طرفداران سرسخت او بود. در سال ۹۲ رسانه‌های داخلی اعلام کرده بودند که احمد اسیر و فضل شاکر در درگیری با ارتش لبنان در آتش‌سوزی کشته شده‌اند، اما تشخیص هویت احمد اسیر به دلیل سوختگی زیاد میسر نیست.