واشنگتن پست: مقامات امریکایی در مورد جنگ افغانستان مردم را گمراه کردند

  • انتشار: ۱۹ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 72018

روزنامه واشنگتن پست اسنادی را منتشر کرده که بر اساس آن مقام‌های بلند پایه امریکایی در مورد جنگ 18 ساله افغانستان مردم را گمراه کرده‌اند.

به نقل صدای امریکا؛ بر اساس این اسناد، این مقام‌های بلند پایه می‌دانستند که بیانات آنان نادرست بوده و مدارک را در مورد این که جنگ افغانستان غیرقابل برد بود، پنهان کرده‌اند.

اسناد نشر شده مبتنی بر بیش از 400 مصاحبه با نظامیان بلند رتبه و مقامات بلند پایه حکومت بوده است. مقامات در این مصاحبه ها در مورد این که چه اشتباهی در افغانستان رخ داد و چگونه ایالات متحده در منجلاب جنگ تقریباً 20 ساله افتاد، انتقادات نامحدود ارایه کرده اند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، مقامات امریکایی به این گمان که بیانات آنان همگانی نخواهد شد، پذیرفته‌اند که استراتیژی‌های جنگ افغانستان کاستی داشت و ایالات متحده در تلاش برای مبدل ساختن افغانستان به یک کشور با ثبات و دموکراتیک، صد ها میلیارد دالر را ضایع کرد.

این مقامات همچنان گفته‌اند که برای کاهش فساد، ایجاد یک اردوی خوب و کاهش تجارت تریاک، ایالات متحده تلاش های نه چندان خوبی را به خرج داده است.

روئسای جمهور ایالات متحده – جروج دبلیو بش، بارک اوباما و دونالد ترامپ – همه تعهد کردند که از افتادن در منجلاب ملت سازی در افغانستان جلوگیری خواهند کرد؛ با آنهم این گزارش نشان می‌دهد که حتا در روزهای نخست جنگ، مقامات بلند پایه که مسوول پالیسی ایالات متحده بودند، در مورد این که اهداف اساسی واشنگتن چه بوده و استراتیژی برای کسب آن چگونه است، اظهار سردرگمی کرده بودند.

وزارت دفاع آمریکا تاکنون در مورد این اسناد تبصره نکرده است.