واشنگتن پست: اشرف غنی از پشتون گرایی در حکومتش حمایت می کند

  • انتشار: ۱۳ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 15394

یک نشریه امریکایی در بررسی وضعیت فعلی افغانستان و در توصیف اشرف غنی رئیس جمهور نوشته است که اشرف غنی مشاورانی از قوم و قبیله‌اش را گرد آورده است و از پشتون گرایی حمایت می‌کند.

نشریه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی نوشت: «اشرف‌غنی» رئیس‌جمهور افغانستان، از یک سو با فقر و خشونت مخالفان مسلح و از سوی دیگر با مخالفت‌های درون حکومت و انتقادهای تند همگانی روبرو است.

در گزارش آمده است که غنی به مدیر مستبد متهم است و بدنبال اداره امور افغانستان بدون تفویض اختیارات کافی به مقامات دولت است همچنین احساسی نسبت به مردم عادی ندارد.

واشنگتن پست افزود: حکومت وحدت ملی در ایجاد اشتغال و تأمین امنیت ناموفق بوده است و ناامیدی در میان مردم عادی افغانستان نیز در حال گسترش است.

«تیمور شاران» نماینده گروه بین‌المللی بحران در افغانستان می‌گوید که اشرف‌غنی قربانی دیدگاه خودش است. دستور وی برای اصلاحات، انتظارات را بالا برد اما مردم باید نتایج این دستور را لمس کنند.

نشریه آمریکایی به نقل از یکی از مقامات دولتی افغان که نخواست نامش فاش شود نیز نوشت که غنی در انتصاب‌های سطح پایین مداخله می‌کند؛ وی وزرا را منصوب می‌کند اما به آن‌ها اجازه و صلاحیت برای انجام کار نمی‌دهد.

در گزارش آمده است که اشرف‌غنی گرد خود مشاورانی از قوم پشتون گرد آورده است مانند چندین نفز از نزدیک‌ترین افراد به غنی از جمله «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان از قوم پشتون‌های غلجایی است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که انتقادات سران حکومتی از اشرف غنی رئیس جمهور به شدت بالا گرفته است، بعد از انتقاد عبدالله رئیس اجرایی از غنی رئیس جمهور مبنی بر یکجانبه گرایی در امور حکومتی، روزهای گذشته جنرال دوستم معاون اول غنی، در انتقاد از او گفته بود که رئیس جمهور صلاحیت های وی را سلب کرده است.