واشنگتن اگزماینر: آمریکا نگران نفوذ ایران در افغانستان است

  • انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 36783

یک رسانه آمریکایی در مورد وضعیت افغانستان بعد از حملات اخیر طالبان نوشت که جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا از آنچه نفوذ زیان بار ایران در افغانستان می خواند، ابراز نگرانی کرده است و گفته است؛ ما نگران نفوذ ایران در افغانستان هستیم.

سایت خبری واشنگتن اگزماینر در گزارشی مدعی شده مقامات آمریکایی نگران هستند که ایران و روسیه با حمایت از طالبان دولت مرکزی افغانستان را زیر سؤال ببرند.

جان سالیوان سه شنبه شب در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مدعی شد: روسیه عناصری از طالبان را در مناطقی از افغانستان حمایت می‌کند که آمریکا در آن حملات هوایی ضد تروریسم انجام می‌دهد.

معاون وزیر خارجه آمریکا ادعا می‌کند: آنچه ما نگران آن هستيم نفوذ زيان‌بار ايران است که حاکميت افغانستان را تحت تاثير قرار می‎دهد، همانطور که ما نفوذ ایران در عراق را می‌بینیم.

واشنگتن اگزماینر می‌نویسد: اقدامات ایران و روسیه در افغانستان یادآور همکاری این دو کشور در سوریه است که از دولت بشار اسد حمایت کردند، مسکو در افغانستان و سوریه دولت آمریکا را متهم به همکاری با داعش کرده است که سالیوان این اتهام را نامفید و البته بسیار ناصحیح می‌داند.

سالیوان می‌گوید: گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد روسیه از گروه‌هایی در شمال افغانستان حمایت می‌کند که مرتبط با طالبان هستند، به دلیل اقدامات تروریستی طالبان در کابل ما امروز تمایل به رفتن پای میز مذاکره صلح با آنها را نداریم، ما بر این عقیده هستیم که دست‌کم عناصری از طالبان با روسیه در ارتباط هستند.

واشنگتن اگزماینر در بخش دیگری نوشت که وزارت خارجه روسیه ماه جولای سال گذشته گفته است که ما مجبوریم دوباره این مطلب را بگوییم که روسیه برای طالبان سلاح تأمین نمی‌کند، روسیه تنها با آنها ارتباط برقرار می‌کند تا از امنیت شهروندان روسیه در افغانستان محافظت کند و طالبان را برای پیوستن به روند آشتی ملی تشویق کند.