واشنگتن‌ پست: تعداد زنان معتاد در افغانستان ۳ برابر شده است

  • انتشار: ۳۱ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: دسته بندی نشده
  • شناسه مطلب: 25793

واشنگتن ‌پست در گزارشی نوشت: اعتیاد در افغانستان که زمانی به مردان منحصر می‌شد، به یک آفت ملی تبدیل شده که میلیون ها نفر از مردم این کشور از جمله کودکان و زنان را متاثر کرده است.

بنابر این گزارش، در ۵ سال گذشته برنامه ‌های حذف کشت تریاک و جایگزین کردن آن با محصولات دیگر بواسطه کاهش کمک های خارجی و حملات شبه نظامیان متوقف شده است. در نتیجه بسیاری از کشاورزان مجددا به کشت تریاک رو آوردند.

سال گذشته ۴۲۰ هزار هکتار در افغانستان به کشت تریاک اختصاص یافته بود که باعث افزایش ۴۳ درصد کشت این محصول در سال ۲۰۱۵ شد.

به نوشته این رسانه آمریکایی، در سال ۲۰۱۰ کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند که ۱ میلیون معتاد در افغانستان وجود دارد که این تعداد در سال ۲۰۱۵ به ۳ میلیون نفر افزایش پیدا کرده که ۱۲ درصد کل جمعیت افغانستان را شامل می شود.

در دوران طالبان که مواد مخدر ممنوع بود، بندرت می شد زنی را در افغانستان پیدا کرد که معتاد باشد. اما در طول ۵ سال گذشته تعداد زنان افغانستان که دچار اعتیاد شدند ۳ برابر شده است.

«شایسته حکیم» مسئول یکی از سازمان بازپروری زنان معتاد در کابل می‌گوید: هر زنی که به اینجا مراجعه می کند مشکلات بسیاری زیادی دارد. آنها بسیار آسیب پذیرند و معمولا کل خانواده درگیر اعتیاد این زنان می‌شود.

واشنگتن پست نوشت: طبق تحقیقات انجام شده، بسیاری از زنان توسط شوهران و خانواده وی معتاد می‌شوند. بعد از اعتیاد بسیاری از زنان برای فراهم کردن مواد اعتیاد خود مجبور به روسپی‌ گری و دزدی می‌شوند.

برای درمان این زنان وزارت بهداشت افغانستان به کمک دولت آمریکا مراکز بازپروری ایجاد کرده و در ۴۵ روز سعی می‌کند که زنان را درمان کند. ولی با توجه به آمار زنان معتاد، تعداد این مراکز بسیار کم و ناکافی است.