هوش مصنوعی برعلیه خلافکاران در دارک ویب!

  • انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 61521

در کنار بخش عادی ویب که برای مطالعه خبر، ارسال خبرنامه و … استفاده می‌شود، بخش دیگری از ویب برای فعالیت‌های غیرقانونی به کار می‌رود که هوش مصنوعی درک بهتر آن را ممکن خواهد کرد.

بخش تاریک ویب میزبان سایت‌هایی ناشناس برای خرید و فروش اطلاعات خصوصی کاربران، مواد مخدر، محتوای هرزه نگارانه، اسلحه و حتی قاچاق انسان است.

پلیس و مقامات قضائی در کشور‌های مختلف جهان سال هاست که برای متوقف کردن فعالیت بخش تاریک ویب در تلاش هستند، اما چالش‌های فراروی تحقیق و بررسی در این زمینه باعث شده گردانندگان این قسمت از فضای مجازی آزادانه به تخلفات خود ادامه دهند.

محققان دانشگاه ام آی تی می‌گویند ماهیت پیچیده و غیرقابل ردگیری فعالیت‌های بخش تاریک ویب یک چالش جدی است.

از سوی دیگر بسیاری از سایت‌های فعال در این بخش عمر کوتاهی داشته و بعد از کلاهبرداری‌های کلان به سرعت غیرفعال می‌شوند.

اما با طراحی یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توان داده‌های موجود را به سرعت تحلیل و افراد خلافکار فعال در بخش تاریک ویب را ردگیری کرد.

این نرم افزار می‌تواند ارتباط میان خریداران و فروشندگان خدمات مختلف در بخش تاریک ویب را در لایه‌های مختلف آن شناسایی و ردگیری کند تا تغییر مکرر سایت‌های فعال نیز خللی در تحقیقات پولیس ایجاد نکند.

نرم افزار یاد شده می‌تواند نمایه‌ای دقیق از هر یک از خلافکاران بخش تاریک ویب ایجاد کند تا با بررسی‌های فنی، حتی در صورت تغییر نام کاربری این افراد باز هم قابل ردگیری و شناسایی باشند.

این ردگیری‌ها محدود به بخش تاریک ویب نیست و می‌تواند در بخش عادی ویب نیز ادامه یابد.

این نرم افزار از توانایی خوبی برای پردازش حجم بالایی از اطلاعات نیز برخوردار است و نیاز پولیس به بررسی دستی اطلاعات خلافکاران بخش تاریک ویب را برطرف می‌کند.

به نوشته خبرگزاری دانشجو، پژوهشگران ام آی تی دقت این نرم افزار را ۹۵ درصد تخمین زده و می‌گویند در حال تکمیل قابلیت‌های آن هستند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟