هواوی میت 30 به پردازنده Kirin 985 مجهز می شود

  • انتشار: ۵ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: فناوری اطلاعات
  • شناسه مطلب: 54999

اطلاعات جدیدی در رابطه با هواوی میت 30 در اختیار رسانه ها قرار گرفته که بر اساس آن، فبلت پرچمدار آینده هواوی به پردازنده کایرین 985 مجهز می شود.

به نظر می رسد هواوی میت 30 اولین گوشی هوشمند مجهز به چیپست Kirin 985 باشد. این تراشه با فرآیند EUV و توسط TSMC به تولید می رسد.

در حالی که این پردازنده با معماری 7 نانومتری توسعه پیدا می کند، استفاده از فرآیند EUV باعث می شود میزان ترانزیستورهای این چیپست در مقایسه با پردازنده های رقیب، افزایشی 20 درصدی داشته باشد. این معماری با نام 7 پلاس نانومتری از راه می رسد.

فرکانس هسته های چیپست Kirin 985 افزایش پیدا می کند و علاوه بر این موضوع، انتظار می رود شاهد بهبود مصرف انرژی آن نیز باشیم. معماری پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی در مقایسه با کایرین 980 ثابت باقی می ماند.

بر اساس گزارش ها، این پردازنده به صورت استاندارد به مودم 5G مجهز می شود. چیپست کایرین 985 در سه ماهه سوم سال جاری میلادی از راه می رسد.

سال گذشته میلادی چیپست اپل A12 بایونیک به عنوان اولین پردازنده 7 نانومتری تجاری وارد بازار شد؛ با این حال کایرین 980 به عنوان اولین پردازنده 7 نانومتری جهان معرفی شده بود.

نمونه جدید این پردازنده ها، کایرین 985 و اپل A13 امسال نیز توسط TSMC به تولید می رسند. با توجه به این موضوع، شاهد رقابت جذابی میان آن ها خواهیم بود.

هواوی قصد دارد میزان استفاده از پردازنده های HiSilicon را در محصولات خود افزایش دهد و سهم آن ها را به 60 درصد برساند. در حال حاضر 45 درصد محصولات این شرکت به پردازنده های کایرین مجهز شده اند.

در حالی که گوشی های پرچمدار و میان رده هواوی دارای چیپست های Kirin هستند، این شرکت برای محصولات پایین رده خود از پردازنده شرکت های دیگر استفاده می کند. در این میان، مدیاتک اولین شرکتی محسوب می شود که از استراتژی جدید هواوی ضربه می خورد.