هواداران دوستم در فاریاب: ارگ در پی قبیله گرایی در افغانستان است

  • انتشار: ۶ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 23252

صدها تن از هواداران جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور، در یک گردهمایی اعتراضی در ولایت فاریاب ضمن انقاد صریح از ارگ ریاست جمهوری و شورای امنیت، گفتند که دولت افغانستان با هزینه های کمک شده جامعه جهانی، در صدد حذف ترک تباران و گسترش قبیله گرایی هستند.

صدها تن از هواداران جنرال عبدالرشید دوستم طى گردهمایى در ولایت فاریاب گفته اند که، برخى حلقات در داخل حکومت با ساختن دسیسه علیه معاون اول ریاست جمهورى؛ صلاحیت های قانونی وی را سلب کرده اند.

در این گردهمایى که حدود ۲۰۰۰ تن از هواداران و اعضای حزب جنبش ملی اسلامی شرکت کرده بودند، همچنان گفته شد که حکومت با استفاده از کمک ها و امکانات جامعه جهانی در صدد حذف ترکتباران افغانستان از صحنه سیاست مى باشد.

عبدالاحد ایلبیک، معاون شورای ولایتی فاریاب سخنران نخست این نشست گفت: ((ارگ و شورای امنیت علیه معاون اول ریاست جمهوری دسیسه ساختند، صلاحیت های قانونی وی را سلب نمودند، اکنون در تلاش آن اند که با حمایت از عده یی افراد خود فروخته، منفور چون عالم ساعی والی پیشین جوزجان، اکبر بای رئیس شورای ترکتباران، احمد ایشچی و برخی دیگر نقش حزب جنبش را تضعیف کرده، زمینه را برای گسترش نفوذ قبیله گرایی و تک قومی فراهم سازند.))

ایلبیک ادعا کرد که شمارى از افراد متعصب با استفاده از کمکهای جامعه جهانی که برای مبارزه با تروریزم، تامین صلح بازسازی افغانستان صورت می گیرد؛ در صدد تسلیح و تجهیز مخالفان مسلح و سرکوب سایر ملیت های کشور هستند.

جنرال عبدالرشید دوستم جمعه گذشته (٢٩ ثور) جهت انجام معاینات صحی عازم کشور ترکیه شده است.

این در حالیست که جنرال دوستم در یک سال اخیر بارها به دلیل آنچه که نداشتن اختیارات لازم و سهم کم از قدرت می خواند، از رئیس جمهور شکایت می کرد.

روابط دو طرف در ماه های اخیر بعد از متهم شدن دوستم به بدرفتاری با احمد ایشچی و تلاش حکومت برای پیگیری این موضوع، سبب تیرگی بیشتر روابط آنان شده است تا جایی که دوستم ماهاست به دفتر کاری اش در قصر صدارت نرفته است.

قبل از این نیز هواداران جنرال دوستم در ولایات جوزجان، فاریات و سرپل نیز با گردهمایى هاى اعتراضى از حکومت خواستند تا صلاحیت هاى معاون اول برگردانده شود.