هند متعهد به تامین امنیت و رفاه در افغانستان است

  • انتشار: ۳ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 14002

وزیر امور خارجه هند با تاکید بر عزم جدی هند برای کمک به افغانستان خاطرنشان کرد دهلی نو متعهد به تامین امنیت و رفاه اقتصادی افغانستان است .

سوشما سواراج امروز (پنجشنبه) در مراسمی که باحضور علی احمد عثمانی  وزیر انرژی و آب و عوامل اجرایی ساخت سد سلما در وزارت آب افزود:هند تمام تلاش خود را برای حمایت و رونق اقتصادی افغانستان به کار می گیرد.

وی،ساخت سد سلما در افغانستان را با توجه به ناامنی و حمله به اتباع این کشور را، کاری بسیار مهم دانست و تصریح کرد این اقدام هند نشان دهنده عزم جدی این کشور برای گسترش روابط با افغانستان است .

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب نیز دراین مراسم در سخنانی با تقدیر از عوامل اجرایی سازنده سد سلما گفت این اقدام دهلی نو می تواند الگویی برای دیگر کشورها باشد.

وی افزود:احداث سد سلما از سوی هند در شرایطی دشوار و در زمانیکه برخی از کشورها به تروریسم دراین کشور دامن می زدند، را قابل تقدیر است .

هند بعد از سقوط طالبان در سال 2001 میلادی،بیش از 2 میلیارد دالر برای اجرای طرح های عمرانی در افغانستان هزینه کرده است و بعد از کشورهای امریکا، انگلیس، ژاپن و آلمان، در ردیف پنجمین کشور عمده کمک کننده به افغانستان قرار دارد.

ساخت سد سلما با هزینه ای حدود 300 میلیون دالر در نزدیکی ولایت هرات در غرب کشور، ساخته شده است.