همسر وزیر جنگ داعش در ترکیه بازداشت شد

  • انتشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 45278

پلیس ترکیه اعلام کرد که همسر وزیر جنگ داعش در جمع افرادی است که در تاریخ ۴ جولای در استانبول بازداشت شده‌اند.

ابوعمر الشیشانی از فرماندهان داعش که به وزیر جنگ این گروه تروریستی معروف شده بود، همچنین دست راست ابوبکر البغدادی رهبر داعش بود؛ او در جون ۲۰۱۶ در جریان درگیری‌ها با نیروهای عراقی، در جنوب موصل کشته شد. الشیشانی تبعه گرجستان بوده است.

طبق بیانیه پلیس ترکیه، همسر ابوعمر الشیشانی در بین پنج نفری بوده است که در ٤ جولای به اتهام عضویت در گروه داعش، حین عملیات‌ ضدتروریستی در استانبول بازداشت شد.

به نوشته خبرگزاری “رویترز”، در ابتدا هویت واقعی وی به دلیل جعلی بودن گذرنامه معلوم نبود، ولی پس از چندین روز بازجویی و تحقیقات انجام‌شده، وی به عنوان همسر الشیشانی شناخته شد،که قبلا زندانی شده بود.

پلیس ترکیه می‌گوید او دارای دو فرزند پسر از الشیشانی است، ولی مکان آن‌ها نامشخص است.

ابوعمر الشیشانی که به وزیر جنگ داعش و دست راست ابوبکر البغدادی سرکرده این گروه تروریستی شهرت داشت، در سال ۱۹٨۶ در گرجستان که در آن هنگام یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوری سابق بود به دنیا آمد. در سال ٢٠٠۶ به ارتش گرجستان پیوست و در سال ٢٠٠٨ به هنگام درگیری میان روسیه و گرجستان، به مدت کوتاهی در کنار ارتش گرجستان با نیروهای روسیه جنگید.

الشیشانی در سال ٢٠١٠ به اتهام مخفی کردن غیرقانونی اسلحه در گرجستان بازداشت شد و مدت یک سال زندانی گردید. وی در سال ٢٠١٢ گرجستان را به مقصد استانبول ترک کرد و از طریق ترکیه وارد سوریه شده و به صفوف ستیزه‌جویان داعش پیوست.

الشیشانی در نهایت در ماه جولای ٢٠١۶ در عملیات امنیتی نیرو‌های عراقی در جنوب موصل کشته شد.