هشدار نمایندگان به «رحمانی»/ تنش بر سر انتخابات ریاست مجلس جدی تر شد

  • انتشار: ۲۱ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 63770

شماری از نمایندگان در نشست امروز مجلس هشدار دادند که با ادامه تنش ها بر سر کرسی ریاست مجلس، دیگر به آقای رحمانی اجازه نخواهند داد که به دفتر مقام ریاست مجلس بنشیند.

پس از ممانعت برخی نمایندگان از تصاحب چوکی ریاست مجلس توسط میر رحمانی رحمانی که از سوی رییس موقت برنده انتخابات ریاست مجلس اعلام شد، او همه روزه در دفتر ریاست مجلس حاضر می‌شود؛ اما به داخل تالار برای رهبری جلسات نمی‌آید.

تنش میان نمایندگان موافق و مخالف آقای رحمانی بیشتر از یک ماه است که ادامه دارد. هم اکنون نشست‌های مجلس برخلاف اصول وظایف داخلی مجلس توسط دو تن از منشی‌های موقت برگزار می‌شود.

نمایندگان در نشست امروز (۲۱ جوزا) نه تنها که به توافقی برای حل تنش نرسیدند؛ بلکه این تنش‌ها وارد مرحله جدی تری نیز شد.

به نوشته جمهور؛ سید احمد خادم یکی از نمایندگان مخالف آقای رحمانی هشدار داد در صورت که آقای رحمانی برای حل چالش حاضر نشود؛ نمایندگان مخالف سر از فردا به او اجازه نخواهند دفتر ریاست مجلس را نیز باز کرده و در آنجا بنشیند.

گفتنی است که آقای رحمانی و طرفدارانش با بررسی آرشیف روند رای دهی نمایندگان مخالفت دارد و می‌گوید که سرنوشت یک رای که مورد منازعه است باید از طریق رای علنی مشخص گردد؛ اما مخالفان او بر بررسی آرشیف تاکید دارند و رای گیری علنی را خلاف قانون می‌پندارند.

ضیاءالدین ضیا یکی از موافقان آقای رحمانی بر این باور است که تعدادی از نمایندگان با مخالفت با ریاست آقای رحمانی قصداً در مجلس بحران خلق کرده‌اند و این بحران را ادامه می‌دهند تا وی خسته شود و کنار برود.

این در حالی است که اخیرا فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی چندی پیش گفته بود که اگر نمایندگان بر سر ریاست مجلس به توافق نرسند، رییس جمهور این مساله را به دادگاه عالی ارجاع خواهد کرد.

اما؛ روز گذشته نمایندگان مجلس با هرگونه دخالت در امور مجلس مخالفت کردند و تاکید ورزیدند که هیچ نهادی از جمله رییس جمهور و دادگاه عالی نمی‌تواند در امور مجلس دخالت کنند.