هشدار طالبان به آمریکا: تمدید زمان خروج نیرو‌های آمریکایی پذیرفتنی نیست

  • انتشار: ۱ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 119289
سهیل شاهین

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان  با توجه به رو به اتمام گذاشتن زمان خروج کامل نیرو‌های آمریکایی از افغانستان نسبت به پیامد‌های جدی ادامه اشغالگری آمریکایی‌ها در کشور هشدار داد و گفت: این واقعا یک خط قرمز برای ماست.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ۳۱ اوت ۲۰۲۱ زمانی است که تمامی نیرو‌های آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند. اگر آن‌ها این زمان را تمدید کنند، به معنای گسترش اشغالگری آنهاست و ضرورتی بر این کار نیست.

وی تاکید کرد که اگر آمریکا یا انگلیس به دنبال وقت اضافه برای ادامه تخلیه باشند، طالبان نمی‌پذیرد و اگر خروج تا زمان تعیین شده صورت نگیرد با پیامد‌های آن روبرو می‌شوند.

سخنگوی طالبان تاکید کرد: تمدید مهلت قانونی خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان به معنای عدم اعتماد بین دو طرف است. اگر آن‌ها به دنبال تمدید اشغالگری باشند، باعث واکنشی از سوی ما می‌شوند.

اخیرا تلگراف گزارش کرد که درجریان نشست گروه ۷ که روز سه شنبه برگزار می‌شود، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس قرار است بایدن را به سمت تاخیر در خروج نیروهایش از افغانستان سوق دهد.

این روزنامه مدعی شد که وزرای انگلیسی به صورت محرمانه آمریکا را به سمت این مساله سوق داده‌اند که خروج نیروهایش را از افغانستان با هدف کاهش فشار‌ها بر فرودگاه کابل به تعویق بیندازد. بایدن هم به خبرنگاران گفته است که گفتگو‌هایی با مقام‌های نظامی آمریکا درباره احتمال تمدید ماموریت تخلیه افغانستان تا پس از مهلت ۳۱ اوت ۲۰۲۱ در حال انجام است.

سهیل شاهین درباره اینکه چرا افغان‌ها هر کاری می‌کنند تا از کشور خارج شوند، گفت: این چیزی نیست که باعث نگرانی یا هراس شود. آن‌ها می‌خواهند در کشور‌های غربی ساکن شوند و این یک نوع مهاجرت اقتصادی است، چون افغانستان کشوری فقیر است و ۷۰ درصد از مردم کشور زیر خط فقر هستند به همین دلیل است که همه می‌خواهند در کشور‌های غربی ساکن شوند تا زندگی بهتری داشته باشند. این چیزی نیست که باعث ترس و هراس یا نگرانی باشد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *