هشدار شیوع بیماری‌های ناقل از کنه در انگلیس و آمریکا

  • انتشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 90800

در حالی که تمام دنیا درگیر ویروس کرونا است، انگلیس این روزها دچار آفت جدیدی موسوم به «بابیزیوسیس» شده که بیماری نادری است و از کنه منتقل می‌شود.

به گزارش ایسنا، اداره بهداشت عمومی انگلیس گفته است اگرچه خطر این بیماری برای عموم مردم بسیار پایین است اما باید مراقب کنه‌ها بود.

بابیزیوسیس بر اثر انگلی به وجود می‌آید که گلبول‌های قرمز خون را آلوده می‌کند.

یک ویروس دیگر که بر اثر کنه‌ها انتقال می‌یابد، «انسفالیت کنه‌ای» است که بر سیستم اعصاب مرکزی بدن تاثیر می‌گذارد. 

در چند روز اخیر، بستری شدن اولین بیمار مبتلا به بابیزیوسیس در بیمارستان گزارش شد.

یک فرد دیگر هم به خاطر علائمی در بیمارستان بستری شده که احتمالا مربوط به «انسفالیت کنه‌ای» باشد. اداره بهداشت عمومی انگلیس می‌گوید این دومین بار است که «انسفالیت کنه‌ای» پیدا شده است. 

به گفته مقامات، هر دوی این بیمارها به احتمال قوی بهبود خواهند یافت.

بیشتر مبتلایان به بابیزیوسیس یا هیچ علایمی نخواهند داشت، یا تنها نشانه‌های خفیفی خوهند داشت. اما افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، ممکن است به علایم متعدد شبیه آنفلوآنزا همچون تب و لرز و درد عضلات دچار شوند. 

حدود دو سوم مبتلایان به «انسفالیت کنه‌ای» هم هیچ علایمی نخواهند داشت. آن‌هایی هم که به علایم برسند، معمولا دو فاز را از سر می‌گذرانند. در فاز اول علایمی مشابه آنفلوآنزا (تب، سردرد و خستگی) خواهند داشت. در فاز دوم که جدی‌تر خواهد بود، سیستم اعصاب مرکزی درگیر می‌شود و کار می‌تواند به مننژیت و حتی فلج بکشد.

در آمریکا هم از حدود یک ماه پیش در مورد عواقب احتمالی بیماری‌هایی که موجوداتی همچون کنه‌ها منتقل می‌کنند، هشدار داده شده بود، به‌ویژه به این خاطر که در پی قرنطینه خیلی‌ها عازم سفر به محیط باز شده‌اند. کارشناسان بهداشتی گفته بودند که در مناطق پرجمعیت ساحل شرقی آمریکا امسال سال خطرناکی برای مواجهه با کنه‌ها است. 

به گزارش ایندیپندنت، مقامات ایالت میشیگان نیز در مورد ظهور بیماری آناپلاسموزیس هشدار داده بودند که آن هم بر گلبول‌های قرمز خون تاثیر می‌گذارد و از کنه‌ها می‌آید.