هشدار سفارت آمریکا به اتباع خارجی در جمهوری آذربایجان

  • انتشار: ۴ عقرب ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 96092

در پی بالا گرفتن درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ، سفارت آمریکا در باکو به شهروندان خارجی ساکن این شهر درباره خطرات حمله تروریستی هشدار داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفارت آمریکا در پیامی که وزارت خارجه در پایگاه اینترنتی خود آن را باز نشر کرد نوشت: سفارت آمریکا در باکو گزارش‌های معتبری درباره خطر حمله تروریستی و آدم ربایی علیه شهروندان آمریکایی و اتباع دیگر کشور‌ها در باکو دریافت کرده است.

در ادامه پیام این سفارتخانه بدون اشاره به جزئیات بیشتر در خصوص منبع این خبر آمده است: به شهروندان توصیه می‌شود در محل‌هایی که ممکن است آمریکایی‌ها و سایر اتباع خارجی تجمع کنند از جمله هتل‌های بزرگ در پایتخت احتیاط بیشتری بکار ببرند.

این هشدار در پی پیام مشابه‌ای در ترکیه صادر شد که دیپلمات‌های آمریکایی به تهدید‌های موثق حملات تروریستی و آدم ربایی علیه شهروندان آمریکایی در استانبول و مناطق دیگر اشاره می‌کنند.

مشخص نیست آیا این هشدار‌ها به هم مربوط می‌شود یا خیر.

دخالت ترکیه در مناقشه قره باغ موجب نگرانی شمار زیادی از کشور‌های غربی شده، زیرا ترکیه اعلام کرده است می‌خواهد به جمهوری آذربایجان کمک کند. منطقه قره باغ از لحاظ بین المللی جزو خاک جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود، اما تحت کنترل جدایی طلبان ارمنی است.

آمریکا در این مناقشه اعلام بی طرفی کرده است، اما مایک پمپئو با انتقاد از ترکیه در مصاحبه اخیر خود اقدام ارمنستان را دفاع از خود خواند.