هشدار سازمان جهانی بهداشت در خصوص احتمال نشت پاتوژن‌های بیماری‌زا از آزمایشگاه‌های اوکراین

  • انتشار: ۲۱ حوت ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 128549
نشت پاتوژن‌های بیماری‌زا

سازمان بهداشت جهانی به کی‌یف هشدار داد که مواد خطرناکی را که در آزمایشگاه‌های زیستی خود دارد نابود کند تا از نشت یا انتشار تصادفی عوامل بیماری‌زا جلوگیری شود.

بر اساس گزارش آر تی اگرچه این سازمان جزئیات بیشتری را ارائه نداد، اما اعلام کرد که سال‌ها با کی‌یف همکاری کرده‌ تا اطمینان حاصل کنند که «رهاسازی تصادفی یا عمدی» هرگز اتفاق نمی‌افتد.

روز گذشته سرلشکر «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد اسناد نشان می‌دهد در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی که در اوکراین ایجاد و از سوی آمریکا تأمین مالی شده‌اند، آزمایش‌هایی با نمونه‌هایی از ویروس کرونای خفاش انجام شده است. هدف از این کار و سایر مطالعات بیولوژیکی با بودجه پنتاگون در اوکراین، ایجاد مکانیزمی برای گسترش مخفیانه پاتوژن‌های مرگبار بوده است.

بر اساس سخنان وزیر دفاع روسیه طی بررسی دقیق آثار، اسناد و مدارکی در نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین پیدا شده، مشخص شده یک برنامه بیولوژیکی نظامی در اوکراین که با بودجه وزارت دفاع آمریکا تامین می‌شده در دست اجرا بوده است. طرف روسی نیز اسنادی را از کارکنان آزمایشگاه بیولوژی اوکراینی دریافت کرده است که توسعه سلاح‌های بیولوژیکی در این کشور را تایید می‌کند.

چین نیز بعد از این افشای این اسناد از آمریکا خواست در خصوص فعالیت‌های بیولوژیکی خود در اوکراین توضیح دهد. این اولین بار نیست که چین از فعالیت‌های بیولوژیکی آمریکا در خارج از خاکش انتقاد می‌کند و خواهان انتشار اطلاعات در مورد آزمایشگاه‌های این کشور در بسیاری از کشور‌های جهان است.

در حال حاضر و با همه گیری ویروس کرونا، مردم جهان نگران فاجعه بیولوژیکی بعدی هستند. ۱۸۳ کشور پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های بیولوژیکی سازمان ملل متحد را امضا کرده اند. با این حال، آمریکا از این کار سر باز می‌زند. این پیمان‌نامه کشور‌ها را ملزم می‌کند تا شفاف‌سازی‌های بیشتری در مورد فعالیت‌های بیولوژیکی خود انجام دهند و نکته جالب توجه اینجاست که با وجود اختصاص بودجه‌های کلان، آمریکا به هیچ عنوان حاضر به شفاف سازی درباره فعالیت‌های خود در این آزمایشگاه‌ها و ارائه اسناد و مدارک نیست.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.