هزینه ۱۵ دقیقه سفر به فضا چقدر است؟

  • انتشار: ۲۸ دلو ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 18245

پاول پوشکین مدیرکل شرکت فضایی کاسموس کورس روسیه برنامه اعزام گردشگر به فضا با هزینه تقریبی ۲۵۰ هزار دالر برای هر نفر را اعلام کرد.

گردشگرانی که هم اکنون در نوبت هستند و باید آزمایش لازم سلامت سنجی را انجام دهند و تاب آوری شرایط فضایی را داشته باشند تا ارتفاع حدود ۱۰۰ کیلومتر پرواز خواهند کرد.

پوشکین در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه که روز پنجشنبه انتشار یافت، اعلام کرد: گردشگران تا سطح فضای زیر مدار زمین پرواز خواهند کرد. آنان پیش از آغاز عملیات قراردادی را امضا می کنند که در آن تاکید شده است، در صورت آسیب دیدن در پرواز فضایی حق طرح هیچ ادعایی را ندارند.

وی ادامه داد: شهروندان روسی حاضرند برای این سفر از ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دالر پرداخت کنند و شماری نیز ثبت نام کرده اند که دو نفر بی صبرانه منتظر انجام معاینات پزشکی هستند. اجازه پرواز هم فقط پس از انجام معاینات سه روزه و صدور گواهی پزشکی صادر خواهد شد.

تعیین توان گردشگر فضایی برای تحمل شرایط سفر و دوره کسب آمادگی پرواز در پایگاه فضایی دو شرط نخست اجرای این برنامه برای هر فرد متقاضی است.

براساس اطلاعات اعلام شده از این برنامه که هنوز زمان اجرای آن مشخص نشده است، سفینه چند بار مصرف زیرمداری ساخته شده با سرمایه بخش خصوصی تا سطح پرواز یوری گاگارین (۱۰۰ کیلومتری فرا زمین) می رود.

شرکت کنندگان در قالب گروه شش نفره گردشگری فضایی حاضر در پروژه پس از گذراندن موفق دوره آمادگی سه روزه می توانند در یک پرواز ۱۵ دقیقه ای حضور یابند و هر یک نیز شش دقیقه آزادانه داخل کابین های ۲۰ متر مربعی فضاپیما بی وزنی را تجربه کنند.

گردشگری فضایی به عنوان یکی از شاخه های نوپای این صنعت در حال شکل گیری است که نخستین موارد آن در آمریکا به صورت محدود و نه تجاری اجرا شده است.

انتظار می رود، این عرصه به یکی از پرسودترین و جذاب ترین فعالیت های اقتصادی فضایی تبدیل شود، زیرا شمار زیادی از سرمایه داران و همچنین علاقه مندان به ماجراجویی خواستار این تجربه نو هستند.

در افق دور این صنعت، ساخت مراکز گردشگری فضایی، ایستگاههای غیرتحقیقاتی و حتی شهرک در ماه نیز ممکن ارزیابی شده است.

براساس گزارش های انتشار یافته، هزینه اجرای چنین طرح هایی هنگفت است، ولی شرکت های خصوصی زیادی حاضر به سرمایه گذاری در این بخش هستند.