هزاران مدرسه دینی با اندیشه های سلفی و با حمایت مالی اعراب در افغانستان فعال است

  • انتشار: ۱۰ جوزا ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 23536

فعالیت هزاران مدرسه دینی با هزینه گزاف اعراب در افغانستان آن هم در سایه سکوت محض دولت افغانستان، به نگرانی جدی این روزها تبدیل شده است.

به باور امرالله پناهی یک کارشناس مسایل سیاسی افغان «پول‌های هنگفت و بادآورده اعراب حالا برای منطقه مشکل‌زا شده است.

پول‌هایی که برای ناامن سازی، جنگ و کشتار به مصرف می‌رسد؛ اما این پول‌ها وحمایت‌های بی‌دریغ کشورهای عربی از تروریسم باعث بخش گسترده‌ای از نابسامانی منطقه و به ویژه افغانستان شده؛ زیرا سبب تقویت تروریسم و رونق گرفتن مدارس دینی و تفکر تندروانه در منطقه گردیده است.

آرمان ملی می نویسد؛ این درحالیست که داعش گروهی که در ولایت ننگرهار مرکزیت حکومت «خراسان» را اعلام کرد، در شمال و سایر مناطق کشور به جذب وآموزش نیروهای جدید پرداخته است اما ماهیت فعالیت این گروه برمی‌گردد به پیش زمینه‌های فکری که از سال‌ها قبل در افغانستان هسته آن گذاشته شده است.  شیوخ عرب، افغانستان را به عنوان بخشی از استراتیژی خود برای زیر فشار قراردادن و رقابت با ایران برگزیده‌اند که میلیاردها دالر را برای تقویت سلفی‌گری و وهابیت در این کشور هزینه کرده‌ نموده‌اند. این در حالیست که عربستان سعودی اعلام کرد که بزرگترین دانشگاه اسلامی را در کابل می‌سازد.

حالا پیامدهای میلیاردها دالر سرمایه‌هایی که تاکنون در این عرصه هزینه شده است، دیده می‌شود: حضور و گسترش داعش از این مدارس دینی آغاز می‌گردد که عرب‌‌ها با استفاده از این گروه‌‌های تندرو، به جنگ مذهبی دامن می‌زنند.

اکنون بیش از ۴۶۰۰ مدرسه دینی رسمی که زیر نظارت وزارت حج واوقاف و وزارت معارف دولت افغانستان قراردارند، فعال‌اند. حکومت افغانستان در یک‌ونیم دهه‌ای که گذشت، در امر مبارزه با این مسأله سکوت اختیار کرده است. هزاران مبلغ برای تبلیغ تفکر افراط در روستاهای این کشور فعالیت دارند و جنگ مذهبی را دامن می‌زنند و آزادانه فعالیت می‌کنند.

تاکنون گزارش‌های متعددی در این رابطه منتشر شده است که نشان‌ دهنده‌ی ترویج افکار افراطی توسط آن‌هاست. مدارس دینی تندرو، برای ایجاد تنش‌های اجتماعی، بی‌ثباتی و اختلاف‌افکنی میان اقوام و مذاهب در افغانستان فعالیت می‌کنند.

گفته‌ می‌شود که در این مدارس، به‌طور عموم، مضامین عربی تدریس می‌شود. خانم‌ها مجبور‌ هستند که روبند (لباسی که صورت کاملا پوشانید می‌شود) پوشیده و در درس حاضر شوند.