نیویورک تایمز: ۱۴۳ خلبان افغان در تاجیکستان زندانی اند

  • انتشار: ۱۸ عقرب ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 123810

رسانه امریکایی نیویورک تایمز گزارش داده که بیش از ۱۴۳ خلبان، کمک خلبان و کارکنان نیرو‌های هوایی دولت پیشین افغانستان هنوز هم در تاجیکستان زندانی اند.

این خلبان‌ها، کمک خلبان‌ها و کارکنان نیروهای هوایی کشور پس از سقوط دولت پیشین به منظور نجات جان شان به تاجیکستان گریخته بودند.

با این وجود، نیویورک تایمز گزارش داده که در حال حاضر چندین هزار خلبان و خدمه هواپیما و کارکنان نیروهای هوایی دولت پیشین افغانستان پنهان شده‌اند و احساس می‌کنند توسط ارتش امریکا، رها شده‌اند.

بربنیادگزارش، اکنون این خلبان‌ها و کارکنان هوایی و خانواده‌های‌شان پنهان هستند و با خطر جدی مواجه‌اند.

یک خلبانان بازداشت شده نیروهای ارتش افغانستان به نیویارک تایمز گفته است: “ما به ارتش و دولت امریکا اعتماد داشتیم که به ما کمک می‌کنند و ما را از این وضعیت خارج می‌کنند.”

از سویی هم، یک عضو نیروهای هوایی پیشین کشور در یک تماس تلفنی به این روزنامه گفته است که پنج سال با نیروهای امریکایی کار کرده و در حال حاضر او و همکارانش از سوی این کشور فراموش شده‌اند.

جنرال دیوید هیکس، از آموزگاران نیروهای هوایی ارتش افغانستان، گفته است: “ما متوجه شدیم که هیچ برنامه‌ای از سوی ایالات متحده برای انجام کاری برای بیرون کردن این افراد وجود ندارد.”

وزارت امور خارجه امریکا خاطرنشان کرده است که با حکومت تاجیکستان برای خروج خلبانان نیروهای ارتش پیشین افغانستان مطابق جدول تعیین شده، ارتباط منظم دارد.

گفتنی است که در نخستین روز ورود طالبان به کابل، حدود ۱۵۰ خلبان با هواپیماهای دست‌داشته‌‌شان به تاجیکستان رفتند که از سوی نیروهای آن کشور بازداشت شدند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *