نیویورک تایمز: طالبان طی 17 سال گذشته توانسته بیشترین میزان اراضی را به دست بگیرد

  • انتشار: ۲۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 47222

یک رسانه‌ی آمریکایی نوشته است که آمریکا از ابتدای حضورش در افغانستان بیش از 2200 تن از نظامیانش را در افغانستان از دست داده و بیش از 840 میلیارد دالر در این کشور هزینه کرده، اما طالبان توانسته است که بیشترین میزان اراضی در طی 17 سال گذشته را به تصرف خویش درآورد.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: مقام‌های آمریکایی بعد از گذشت ۱۷ سال از جنگ افغانستان و به سبب طولانی شدن بیش از حد این جنگ و وخیم‌تر شدن وضعیت در آن رو به اغراق در ارزیابی هایشان نسبت به پیشرفت وضعیت آورده اند در حالی که صحبت‌های آنها با آنچه در واقعیت اتفاق می افتاد متناقض است.

بر اساس این گزارش، بیش از ۲۲۰۰ آمریکایی در جنگ افغانستان کشته شده‌اند و آمریکا بیش از ۸۴۰ میلیارد دلار را صرف مبارزه با شبه نظامیان طالبان و ساخت و ساز و امدادرسانی در افغانستان کرده است. این سرمایه گذاری عظیم سبب شده که مقام‌های آمریکا به شدت برای آن که نشان دهند طالبان در حال باختن در این جنگ است و اوضاع افغانستان رو به بهبود است تحت فشار قرار بگیرند.

طالبان از سال ۲۰۱۷ تا کنون توانسته بیشترین میزان اراضی را در افغانستان از زمان آغاز حمله آمریکا به این کشور در ۲۰۰۱ در کنترل خود بگیرد. یک هفته پیش شبه نظامیان بالغ بر ۲۰۰ پلیس و سرباز افغان را با تصرف دو پایگاه نظامی بزرگ ارتش افغانستان و شهر غزنی کشتند.

ارتش آمریکا می گوید دولت افغانستان ۵۶ درصد خاک این کشور را تحت کنترل یا نفوذ خود دارد. اما در بسیاری از مناطق دولت افغانستان عملا تنها مقر دولتی و پایگاه‌های نظامی را در کنترل دارد.

روی کاغذ نیروهای امنیتی افغان به نسبت ۱۰ به یک تعدادشان از طالبان بیشتر است اما برخی مقامهای افغان برآورد می‌کنند که یک سوم از سربازان و نیروهای پلیس افغانستان صرفا اشباحی هستند که محل خدمتشان را ترک کرده یا از آنجا فرار کرده‌اند بدون آن که از فهرست حقوق بگیران رسمی خط خورده شوند. بسیاری از دیگر نیروهای این ارتش نیز آموزش‌های ضعیف دیده و بی کفایت هستند.