نگرانی دفتر حمایت از کودکان از افزایش قربانی شدن کودکان افغان در جنگ

  • انتشار: ۳ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 27054

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دفتر حمایت از کودکان (Save the Children) از افزایش ۱۷ درصدی قربانی‌شدن کودکان در جریان درگیری‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر می‌خواهند قوانین جنگ را رعایت کنند.

بر اساس گزارش های منتشر شده توسط نهادهای وابسته به سازمان مللٰ تلفات زنان در افغانستان نیز ۲۴ درصد اقزایش یافته است.

دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرده وه در هر سه ساعت یک کودک در افغانستان قربانی جنگ می شوند و این وضعیت نگران کننده است.

هفته گذشته دفتر یوناما در کابل با نشر گزارشی درمورد تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال ۲۰۱۷  گفت که در این سه ماه ۲۱۰ کودک افغانستانی کشته و ۵۲۵ کودک دیگر زخمی شده‌اند که شمار کشته‌ها ۱۷ درصد افزایش را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

پال بارکر، رئیس دفتر حمایت از کودکان در افغانستان هم در بیانیه‌ای گفته که این امار واقعا تکان‌دهنده بوده و به‌ این‌ معناست که  اطفال همواره قربانی جنگ در افغانستان بوده و از منظرهای مختلف آسیب دیده‌اند و این قابل‌قبول ما نیست.

پیش‌از‌این، دانیل بل، مسئول بخش حقوق بشر یوناما نیز گفته که افزایش ۱۷ درصدی در تلفات کودکان، نشان‌دهنده‌ ناکامی طرفین درگیر در جنگ، درباره اتخاذ اقدامات برای حفاظت غیرنظامیان، به ‎شمول نشانی و پاکسازی ساحات پس از ختم جنگ است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد، جزوه‌ای را منتشر کرده که در آن وضعیت و حقوق کودکان افغان در شرایط جنگی بررسی شده‌ است.