نگرانی جوزف ووتل از بازگشت داعشی های شکست خورده به کشورهای اصلی شان

  • انتشار: ۱۳ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 37718

جنرال جوزف ووتل رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می گوید یکی از موضوعات نگران کننده بعد از شکست داعش، بازگشت جنگجویان این گروه به کشورهای اصلی شان است. گفته می شود هزاران جنگجوی داعش بعد از شکست در عراق و سوریه به کشورهایشان بازگشته اند.

به نقل از پایگاه اینترنتی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا ، جنرال جوزف ووتل Joseph L. Votel ، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، بیست و هفتم فبروری با حضور در نشست استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان‌ آمریکا گفت «یکی از موضوعات نگران کننده پس از شکست داعش در خاورمیانه این است که جنگجویان این گروه از عراق و سوریه در حال بازگشت به خانه هستند.»

بر اساس تخمین های موسسه سوفان و شبکه راهبرد جهانی، ۵۰۰۶ جنگجوی داعش به کشورهای مبدأ خود بازگشته اند. به صورتی خاص، نهصد تن از آنها به ترکیه و ۷۸۰ تن از آنها عربستان سعودی بازگشته اند.

جنرال ووتل گفت: « مطمئنا این جنگجویان که می توانند این از این مناطق جنگی باز گردند قادرند از تجربه ها و تاکتیک های خود را در دیگر مکان ها استفاده کنند. علاوه بر این آنها که افراطی شده اند این توانایی را دارند تا برخی دیگر از افراد را نیز با خود همراه کنند (بر آنها تأثیر گذاری داشته باشند). این یک موضوع مهم مورد نگرانی ما محسوب می شود.»

ابراز نگرانی آمریکا در حالیست که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتابش اعتراف می کند که داعش ساخته آمریکاست.