نکاتی مهم در مورد انتخابات عراق

  • انتشار: ۲۲ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 41654

مردم عراق امروز شنبه دوازدهم ماه مه ۳۲۹ نماینده خود را در پارلمان انتخاب خواهند کرد. این نخستین انتخابات بعد از شکست داعش در این کشور است.

مردم عراق امروز برای نخستین بار پس از پیروزی علیه داعش برای انتخابات نمایندگان پارلمان پای صندوق های رای می روند. در این انتخابات هفت هزار نفر بر سر سیصد و بیست و نه کرسی در پارلمان رقابت می کنند.

نخست وزیر عراق پس از انداختن رأی خود به صندوق از همه شهروندان این کشور خواست در انتخابات مجلس، حضور گسترده داشته باشند.

به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه، حیدر العبادی که در منطقه الکراده بغداد رأی خود را در صندوق انداخت در پاسخ به سئوال خبرنگار این شبکه مبنی بر اینکه پس از پیروزی بر داعش تروریستی و تحقق این پیروزی بزرگ برای عراقی ها شما چگونه این جشن دموکراسی (انتخابات) را در عراق ارزیابی می کنید گفت: خدا را سپاس که عراق امروز، پس از نابودی تروریسم، قوی و یکپارچه است.

همچنین گزارش شده است، نیروهای بسیج مردمی در بیانیه ای اعلام کردند شماری از تروریست های داعش جمعه شب قصد داشتند به مراکز رأی گیری در منطقه بلد در صلاح الدین حمله کنند اما نیروهای عراقی حمله تروریست ها را خنثی کردند و دست کم شش عامل انتحاری داعش را به هلاکت رساندند.

شایان ذکر است سفارت آمریکا در بغداد پیش از این درباره احتمال وقوع حملات تروریستی به مراکز رای گیری همزمان با شروع انتخابات به ویژه در مناطق ام القری و غزالیه در بغداد هشدار داده بود.

به گزارش شبکه تلویزیونی آسوشیتدپرس، این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که پس از هفته‌ها مبارزات انتخاباتی رسمی و رقابت تنگاتنگ، هنوز معلوم نیست کدام نامزد در انتخابات پیشرو است. انتخابات پارلمانی عراق که چهارمین انتخابات از زمان تهاجم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ است، به منظور کاهش احتمال تقلب در انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

عراقی‌ها امروز شنبه دوازدهم ماه مه ۳۲۹ نماینده خود را انتخاب می کنند. در پایان این انتخابات که ترکیبی از تناسبی و سهمیه‌بندی است، فهرست‌های پیروز باید برای تشکیل دولت با یکدیگر ائتلاف کنند. ارقام و اطلاعات کلیدی این انتخابات که چهارمین از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ است، بدین شرح است:

جمعیت: ۳۸ میلیون نفر

رأی دهندگان: نزدیک به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر که در ۱۸ ولایت که به عنوان حوزه تلقی می شوند، پراکنده هستند. در بین آنها سه و نیم میلیون نفر برای نخستین بار است که رأی می دهند. بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات، نزدیک به یک میلیون رأی دهنده عراقی مقیم ۲۱ کشور خارجی از قبل رأی خود را به صندوق انداخته‌اند.

نامزدها: شش هزار و نهصد و نود و نه نفر از جمله دو هزار و یازده زن.

شعب رأی گیری: هشت هزار و نهصد و پنجاه و نه، همه این شعب به دستگاه رأی گیری الکترونیک مجهز هستند. به گفته مقامات، نزدیک ۱۱ میلیون کارت بیومتریک توزیع شده است.

نزدیک به یک میلیون آواره به لحاظ تئوری می توانند رأی دهند. دویست و هشتاد و پنج هزار و پانصد و شصت و پنج آواره که در اردوگاه‌ها زندگی می کنند در ۱۶۶ شعبه که در ۷۰ اردوگاه در هشت ولایت کشور تعبیه شده است، رأی خود را به صندوق خواهند انداخت.

تعداد کرسی‌ها: ۳۲۹ کرسی که  ۹ کرسی به اقلیت‌ها (مسیحی، شباک، مندائیان، ایزدی، کردهای فیلی -شیعه) و ۸۳ کرسی به زنان اختصاص دارد.

مدت دوره نمایندگی: چهار سال

نوع انتخابات: تناسبی، رأی دهندگان به یک فهرست رأی می دهند بعد کرسی‌ها به تناسب آرا بین احزاب مختلف تقسیم می شود. نامزدهای منتخب بر اساس موقعیت آنها در فهرست انتخاب می شوند.

۸۷ فهرست با یکدیگر رقابت می کنند که اصلی‌ها عبارتند از:

ائتلاف النصر، به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر کنونی.امسال، برای نخستین بار از زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳، حزب الدعوه مخالف تاریخی او در قالب حزب در انتخابات حضور ندارد و اعضای این حزب در قالب ائتلاف‌های جداگانه در انتخابات شرکت کردند. العبادی که از این حزب است، رهبری فهرستی عمدتا متشکل از شخصیت‌های جامعه مدنی را برعهده دارد که می گویند که اندیشه فراجناحی دارند.

ائتلاف الفتح، به رهبری هادی العامری که سازمان البدر را مدیریت می کند و فرمانده حشد الشعبی است، بسیج مردمی عراق که برای بیرون راندن داعش از عراق کمک کرد. نامزدهای این ائتلاف رسما سمت های نظامی خود را ترک کردند تا لباس سیاستمداران را به تن کنند.

ائتلاف دولت قانون متعلق به نوری المالکی نخست وزیر سابق که عمدتا متکی بر حزب الدعوه است که مالکی رئیس آن است.

ائتلاف «حرکت به سمت اصلاحات»، ائتلاف بی سابقه بین مقتدی صدر رهبر شیعه و کمونیست‌ها. این ائتلاف از شش تشکل عمدتا لاییک از جمله حزب کمونیست عراق و استقامه، یک حزب فن سالار تحت حمایت مقتدی صدر تشکیل شده است. مقتدی صدر گروه پارلمانی خود موسوم به احرار را به تعلیق درآورد و از ۳۴ نماینده خود خواست نامزد نشوند.

سنی‌ها، آنها در چند فهرست نامزد شده اند که فهرست اصلی آنها «ائتلاف ملی» است به رهبری ایاد علاوی (معاون رئیس جمهور شیعه سابق که بعدا لاییک شد) و سالم الجبوری رئیس سنی پارلمان عراق.

کردها، آنها در چند فهرست برای تقسیم ۴۶ کرسی منطقه خودگردان کردستان عراق که دو کرسی آن به مسیحیان اختصاص دارد، با یکدیگر رقابت می کنند. علاوه بر دو تشکل تاریخی، حزب دموکراتیک کردستان (وابسته به بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان (وابسته به طالبانی)، مخالفان کرد از طریق جماعه اسلامیه، جنبش «نسل نو» که به تازگی تشکیل شد و گوران (تغییر به زبان کردی) در این انتخابات حضور دارند.